Tarihin En Kanlı Örgütlerinden Biri El-Kaide

25.09.2021
159
A+
A-
Tarihin En Kanlı Örgütlerinden Biri  El-Kaide

EL KAİDE

Tarihin en kanlı örgütlerinden biri olarak lanse edilen El-Kaide terör örgütü soğuk savaş yıllarında SSCB’nin Afganistan üzerinden Güneye doğru yayılmasını önlemek için kurulmuştur. Buna bağlı olarak hiçbir zaman kanıtlanmasa da batı destekli bir örgüt olduğu birçok otorite tarafından değerlendirilmektedir. SSCB’nin dağılması ve soğuk savaşın sona ermesinin ardından batının kendisine yeni düşman olarak seçtiği Müslüman dünya üzerindeki operasyonlarına bahane bulmak amacıyla El Kaide terör örgütü İslami Terör Örgütü olarak etiketlenmiştir. Bu çerçevede İslami coğrafyalar üzerinde batının yaptığı işgal girişimleri hep bu örgütün faaliyetleri sebep gösterilerek yapılmıştır.

KURULUŞU

El Kaide örgütü Afganistan’da SSCB ve ABD’nin güdümünde istikrarsız bir siyasi ortamda meydana çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyet işgaline uğrayan Afganistan’da ABD’nin destekleriyle SSCB’ye karşı mücadele etmek üzere kurulan örgüt ülkenin tamamen komünist rejime dönüşmesini engellemeyi amaçlıyordu. Bunun için de özellikle ABD ve diğer batı ülkeleri tarafından finanse edilmekteydi. Bu çerçevede Afganistan coğrafyasında başlayan SSCB-ABD rekabeti zengin yer altı kaynaklarına sahip ve Orta Doğu’nun bu önemli ülkesinde her gün bombaların patlamasına ve dış müdahaleye açık hale gelmesine sebep olmuştur. Ayrıca İslam dininin son derece sağlam bir şekilde yerleştiği Afganistan’da din adamları komünizmin İslam’a vereceği zararları düşünerek mücadeleye başladılar ve bu durumda SSCB 1979 yılında Afganistan’ı işgal etmeye karar verdi.

Müslüman bir ülkenin yabancı ve batılı bir devlet tarafından işgal edilmesi Müslüman dünyada ve özellikle Arap ülkelerinde Haçlı mücadelesini körüklemiştir. İşgale karşı büyük bir propagandaya başlayan Arap ülkeleri cihat çağrısı yaparak Afganistan için mücadele çağrısında bulundular. Bu hava içerisinde birçok inanmış insan Afganistan’a gelerek El Kaide örgütüne katılmışlar ve SSCB’ye karşı mücadeleye başlamışlardır. Haliyle örgütün gücü de bu şekilde artmış ve batı tarafından finanse edilerek terör faaliyetlerine başlamıştır. Burada Arap ülkelerinden gelen kişileri yetiştirmek üzere kamp kuran ve El Kaide’nin kurucu fikir babası olarak anılan Abdullah Azam’ı unutmamak gerekiyor. Usame Bin Ladinîn babasıyla da sıkı bir ilişki içinde olmuştur.

11 Eylül’e Doğru

SSCB’nin Afganistan’daki işgalinin sona ermesi ve dağılmasıyla Afgan mücahitlere destek veren ve SSCB’ye karşı kullanan ABD artık örgütün varlığından rahatsız olmaya başlamıştır. Diğer taraftan Abdullah Azam ile diğer kurucu El Zevahiri arasında yaşanan görüş ayrılıkları savaşmak için Afganistan’a giden Usame Bin Ladin’in geriye dönmesine sebep olmuştur. Azam’ın bir müddet sonra bir suikasta kurban gitmesi örgütün Filistin topraklarında faaliyet göstermesini istediği için gerçekleşmiştir.

Bin Ladin Azam’ın fikirlerine kendini daha yakın görüyordu. Azam bu süreçte Pakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri yabancı devletlerle iş birliği yaptıkları için suçluyor ve tehditler savuruyordu. Bu yüzden Azam’ın ölümünden sonra örgütün başına geçen Bin Ladin Pakistan tarafından istenmeyen adam ilan edildi ve Suudi Arabistan’a sığındı. Aynı yıl Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgal etmesiyle ABD’nin Orta Doğu’da başlattığı Körfez savaşı Bin Ladin’in ABD’ye karşı cihat ilan ettiği yıl olmuştur. Bu çerçevede dünya üzerindeki Amerikan üslerine ve askerlerine eylemlerde bulunan Usame bin Ladin ve El Kaide terör örgütü Sudan’da kuvvet bulmaya başladı. Burada El Zevahiri ile birleşen bin Ladin Sudan devlet başkanı Ömer el Beşir’in telkinleriyle tekrar Afganistan’a döndü ve mücadelesine buradan devam etti.

El Kaide terör örgütünün en büyük terör eylemi hiç şüphesiz 11 Eylül 2001 tarihinde Dünya ticaret merkezine yaptığı saldırıdır. 15 El Kaide militanı tarafından kaçırılan dört yolcu uçağı Dünya ticaret merkezinin iki kulesine ve ABD savunma bakanlığı Pentagon binasına çarptılar. Saldırılarda üç binin üzerinde insan öldü ve yüzlercesi ise yaralandı. Bu olaydan sonra ABD Afganistan’ı işgal etti ve El Kaide terör örgütünü bahane ederek özellikle Müslüman ülkeler üzerinde baskı kurmaya çalıştı. Afganistan’ın ABD tarafından işgalinden sonra Pakistan’a geçen bin Ladin daha sonra İstanbul ve Madrid’deki saldırılarla adından söz ettirdi.

Barack Obama’nın başkanlığı döneminde 2011 yılında bir evde olduğu tespit edilen bin Ladin evin bombalanmasıyla öldürülmüş ve El Kaide’nin faaliyetleri bir süre azalmıştır. Bin Ladin’den sonra yerine El Zevahiri geçmiştir.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.