Sümerler ve Türklük Bağlantısı

26.12.2020
513
A+
A-
Sümerler ve Türklük Bağlantısı

Sümerlerin insanlık tarihi açısından ne kadar önemli olduğundan bahsetmeye gerek yok. Son dönemlerde sıklıkla tartışılan bir konu haline gelen Sümerlerin Türk olduğuna dair önemli teoriler ortaya atılmıştır. Yine önemli tarihçiler tarafından araştırılan bu konu hakkında farklı fikirler bulunsa da ortaya atılan iddialar “Sümerler İlk Türk Medeniyeti Mi?” sorusunu akıllara getirmektedir.

Sümerlerin son derece önemli olmasında en önemli etken yazıdır. Tarih çağlarının başlangıcı sayılan yazının bulunması Tarih biliminin verilerini dayandırabildiği en temel verilerdir. Bu nedenle yazıyı bulan bu medeniyetin insanlık tarihi ve Tarih bilimi için ne kadar önemli olduğundan bahsetmeye bile gerek yok.  

Sümerler Hakkında

Sümerler çivi yazısını icat eden ve ardından bilinen ilk yazılı kaynakları tutan medeniyettir. Mezopotomya’da kurulan bu medeniyet tarihi çağları başlatan medeniyet olarak kabul edilmektedir çünkü yazının bulunması bu çağların başlamasında temel adım olarak kabul edilmektedir. Yaşadıkları döneme göre ilgi alanları ve yaşam şekilleri itibariyle son derece gelişmiş bir medeniyet izlenimi sunmaktadır.

Çok tanrılı inanç sistemi bulunan bu medeniyet tüm yerleşim yerlerini site adı verdiği alanlara bölerek yönetmiştir. Tüm sitelerin başına birer yönetici atayarak düzenin oturmasını sağlamıştır. Aynı zamanda Zigurrat adı verilen yapıların üzerine rasathane kurarak gökyüzünü de incelemişlerdir. Bu süreçte tekerlek ve yazı gibi insanlık tarihi için inanılmaz önemli olan icatları da Sümerler yapmışlardır. Bu nedenle insanlık gelişimine önderlik eden medeniyet olarak nitelendirilmeleri yanlış olmaz.  

Sümerler ve Türklük Bağlantısı 

Son derece saygın tarihçilerden olan Muazzez İlmiye Çığ farklı bulguları ile bu duruma açıklık getirmektedir. Sümerlerin kendileri için “Kengerler” tabirini kullanmaları ve aynı isimde bir de Türk boyunun olması bu teoriler için en büyük kanıtlardan biri olarak görülmektedir.

Buna benzer şekilde Sümerlerin Kış adını verdikleri bir şehri bulunurken “Kengerler” adındaki Türk boyunda da aynı isimle bir şehir bulunması da önemli bulgulardandır. Buna benzer olarak Türkçe ve Sümer dili arasında da büyük benzerlikler bulunması yine bu iddiaları güçlendirmektedir.

Bütün bu bulgular bu şekilde iddiaları ortaya çıkarsa da Sümerlerin yaşam tarzları büyük oranda Türkler ile uyumlu değildir. Bu nedenle bu tip bulgular bu şekilde net bir tavır ortaya koymak için yeterli olmamaktadır.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.