Osmanlı Devleti’nde En Uzun Hüküm Süren Padişahlar

21.09.2020
511
A+
A-
Osmanlı Devleti’nde En Uzun Hüküm Süren Padişahlar

Osmanlı Devleti,3 kıtada, 6 asır boyunca, 36 padişah yönetimi ile hüküm sürmüştür.

Evet gerçekten de durum böyle. Osmanlı İmparatorluğu, 600 seneden fazla hüküm sürmüş olduğu süre içerisinde 36 padişaha ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı padişahlarının kimi uzun süre tahta kalırken kimisi ise çok kısa süreliğine hükümdarlığını yapmıştır.

Osmanlı Devleti’ne kısa süreliğine padişahlık yapanların içerisinde 3 ay gibi bir süre içerisinde tahta kalan var. Bir sene boyunca taht liderliğini elinde tutan da olmuştur.

Tarih merakı bulunan herkes, Osmanlı padişahlarını da haliyle merak etmektedir. Açıkçası ilk merak edilen sorulardan birisi ise en uzun süre tahtta kalan padişahın kim olduğudur. Bu makalede en uzun süre tahtta kalan Osmanlı padişahları hakkında sizlere çeşitli bilgiler vereceğiz.

Kanuni Sultan Süleyman

  1. Süleyman veya çok bilinen lakabı ile Kanuni Sultan Süleyman 46 sene boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun tahtında kalmıştır.

Osmanlı Devleti’nin 10. Padişahı ve İslam dünyasının 89 halifesi ünvanını elinde bulunduran Kanuni Sultan Süleyman, muhteşem Süleyman lakabı ile isimlendirilmiştir. Yaklaşık olarak 46 sene boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nu yönetmiş ve en parlak çağlarını yaşatmıştır. Osmanlı Devletinin en çok sefere çıkan padişahı olma özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca en uzun süre seferde kalan padişah unvanı da kendisine aittir.

1520 senesinde tahta çıkan Kanuni Sultan Süleyman batıya ve doğuya gerçekleştirmiş olduğu seferlerle devletin sınırlarını oldukça genişletmiştir. Onun zamanında batıda Viyana kapılarına dayanan Osmanlılar, doğuda ise Hazar’ı Osmanlı Gölü haline getirmişlerdir. Babasından almış olduğu 6557 1000 kilometrelik Osmanlı’da mülkünü 14890 3000 kilometreye kadar çıkarmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman, 1566 tarihinde Zigetvar seferini düzenlerken hayatını kaybetmiştir.

IV.Mehmet

Birinci İbrahim’in oğlu olan dördüncü Mehmet 2 Ocak 1642 tarihinde dünyaya gelmiştir. Osmanlı tahtında en uzun süre kalan 2. padişah olma unvanının yanı sıra aynı zamanda tahta çıkan en genç padişah olma unvanını da elinde taşımaktadır. Osmanlı tahtına oturduğunda henüz 7 yaşındaydı ve 39 sene boyunca Osmanlı Devleti’ni IV.Mehmet yönetmiştir.

Avcı Mehmet olarak bilinmesinin sebebi ava olan meraklıydı. Kötü alışkanlıklardan ve içkiden hoşlanmayan Sultan Mehmet meyhaneleri yasaklanmasıyla da bilinir 2. Viyana kuşatmasından sonra tahtan indirildi.

Orhan Gazi

Orhangazi, 38 sene boyunca Osmanlı Devleti’nin tahtana oturmuştur. 1326 senesinde babası Osman Bey’den almış olduğu yönetimi 1359 senesine kadar başarılı bir şekilde devam ettirmiştir.

Babası Devleti’nin kurucusu Osman bey olan Orhangazi, 1281 senesinde dünyaya gelmiştir. Bursa’yı fethettikten sonra Osmanlı Devleti’nin statüsünü büyük bir başkentle İhya etmiştir. Dinine çok bağlı olan Osmanlı Padişahı, adaletten kesinlikle taviz verilmemesi gerektiğini bütün devlet kurumlarında her seferinde dile getirmiştir.

Orhan Gazi’den sonra Osmanlı Devleti’nin tahtına oğlu I.Murat oturmuştur.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.