Hristiyan Siyonizmi Evanjelizm Evangelistler

11.06.2021
542
A+
A-
Hristiyan Siyonizmi  Evanjelizm   Evangelistler

Evangelizm Nedir?

Türkiye gündemine yaklaşık iki sene önce Rahip Brunson olayıyla gelen Evangelist’ler İllüminati, Tapınak Şövalyeleri ve Mason Gruplar gibi dünya hakimiyetine yön verdiği iddia edilen oluşumlar arasında gösteriliyor. Kelime anlamı olarak kutsal kitaba yani İncil’e yönelmek manasına gelen Evangelizm kelimesinin kökeni Yunanca Evangelion kelimesinden geliyor ve “Müjde” anlamını taşıyor.

Evangelizm terimini ilk kullanan ise Orta Çağ’da reform hareketinin öncüsü Martin Luther olmuştur. Hristiyanlığın bir kanadı olarak oluşumunu devam ettiren Evangelizm bugün özellikle ABD’de Hristiyanların en katı ve tutucu tarafını oluşturuyorlar. Hristiyanların en tutucu kanadı olmalarına rağmen Evangelistler Yahudilere de yakınlıklarıyla biliniyorlar. Bununla birlikte Yahudiler ’in Siyonizm hareketine de son derece bağlı olan Evangelistler Yahudilerin Tanrı tarafından seçilmiş bir halk olduğuna inanıyorlar. Bu sebeple onların menfaatlerine uygun olarak çalışmalar yürüten Evangelistler ‘in inancına göre vaad edilen kutsal toprakların tamamı Yahudilere aittir ve Yahudiler bu toprakların hepsine egemen olacaklardır.

Evangelizm İnancı

Evangelizm inancına göre Yahudiler Tanrı’nın seçilmiş halkıdır. Bu yüzden Tanrı’nın yardımıyla bir gün dünyaya hâkim olacaklardır. Tanrı’nın bu isteğinin gerçekleşmesine yardımcı olan Evangelistler bu sayede öbür dünyada cennetle mükâfatlandırılacaklarına inanıyorlar. Dünyada yaşayan diğer insanlar ise Tanrı için bir hiçtir. Sadece Yahudiler ‘in yaşama hakkı ve Tanrı’nın yanında kıymetleri vardır. Diğer taraftan Yahudiler vaadedilmiş topraklara sahip olarak çok yakın zamanda bütün dünyaya hükmedecekler ve büyük İsrail böylece kurulmuş olacaktır.

İsrail ve Evangelistler

Tarihi ve günümüz itibarıyla İsrail’in kurulmasından itibaren Ortadoğu’daki gelişmelere bakıldığında Evangelistler’in ve İsrail Devleti’nin yakın bir ilişki içinde olduğu görülmektedir. Kaynaklar dünyadaki Evangelist sayısının beş yüz milyonu aşkın olduğunu belirtirken yine Evangelist inançlarına göre Yecüc ve Mecüc orduları İsrail’i işgal edecek. ABD ve İngiltere tarafından kurtarılacak olan İsrail yeryüzüne tekrar gelen İsa Mesih önderliğinde Deccal ile savaşacak. Armageddon savaşı olarak adlandırılan bu savaşta Deccal yenilecek ve akabinde kıyamet kopacak. İsa Mesih’le birlikte ona inanalar da cennete yükselecekler.

ABD ve Evangelistler

Bu inanışların hepsi Evangelistler’i dünya tarihinden itibaren bilinen karanlık örgütlerin en tehlikelisi yapıyor. Bütün bu inanışlar sırasıyla gerçekleşecek ve İsa’nın yeryüzüne inmesi bu alametlerin sırasıyla gerçekleşmesi sonrasında olacak. Alametlerin gerçekleşmesi ise Evangelistler ‘in çabalarına bağlı olduğu düşünülüyor. Bu çerçevede geçtiğimiz yıllarda ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardında Evangelistler ’in olduğu söylentileri ortaya çıkmıştır.

Günümüzde büyük çoğunluğunun ABD’de yaşadığı düşünülen Evangelistler İsrail menfaatine politikaları sebebiyle bir önceki Başkan Donald Trump’ı önemli ölçüde desteklemişlerdir. İsrail yanlısı politikaların gerçekleşmesi için önemli çaba harcayan Evangelistler Türkiye gündemine ise Rahip Brunson olayı ile geldiler. Casusluk suçlamasıyla tutuklanan Brunson’un bir Evangelist olduğu ve serbest bırakılması için Trump’a baskı yapıldığı iddia edilmiştir. Trump’ın da Türkiye’ye Brunson’un serbest bırakılması konusunda baskı yaptığı biliniyor. Netice olarak ise Brunson bu baskılara karşı koyulamadığından serbest bırakılarak ABD’ye dönmüştür.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.