Bermuda Şeytan Üçgeni ve Yaşanan Esrarengiz Olaylar

28.08.2020
470
A+
A-
Bermuda Şeytan Üçgeni ve Yaşanan Esrarengiz Olaylar

Uzun yıllardan beri Bermuda Şeytan Üçgeni’nin esrarı insanlar tarafından tartışılmakta. Amerika’nın Florida açıklarında bulunan bu bölge geçmişte pek çok uçağın ve geminin bir anda ortadan kaybolmasına sebep oldu. Şanslı olanlar ise bu bölgeden çıkmayı başardı. İşte Bermuda Şeytan Üçgeninden kurtulmayı başaranların anlattıkları bu bölgede yaşananlar konusunda insanı dehşete düşürüyordu.

1930’lu yıllardan itibaren bu bölgede yaşanan gariplikler insanlar tarafından bilinmeye başlandı. Özellikle savaş uçağı pilotları bu bölge de zaman zaman garip olaylarla karşılaştıklarını rapor ediyorlardı. Pilotların raporlarında yazdıkları şeyler aynıydı. Gündüz uçuş yapanlar bir anda etrafın bulutlarla kaplandığını ve aşağıdaki denizin görünmez olduğunu söylemekteydiler. Bununla birlikte uçakların navigasyon ve pusula sistemlerinin de deli gibi dönüp durduğunu söylüyorlardı. Ek olarak bazı pilotlar motorlarının çalışmakta zorlandığını zaman zaman durduğunu da raporlarında belirtmişlerdi.

Aynı şekilde bu bölgeden gemi ile geçmek zorunda kalan kaptanlar ise bir anda pusulalarının dönmeye başladıklarını ve ne yöne doğru gittiklerini bilmeden denizin üzerinde hareket ettiklerini söylemekteydiler. Tabi ki bu pilot ve kaptanlar şanslı olanlarıydı. Bazıları bu raporları yazacak kadar şanslı olmadan okyanusun dibine gittiler.

Hiçbir Teori Bilimsel Olmadı

Bermuda Şeytan Üçgeni’nin esrarı hakkında şimdiye kadar bilim adamları ortaya çok fazla teori attılar. Ancak bu teoriler tamamen anlatılanlar ışığında ortaya çıkan teorilerdi ve bunlar arasında esrarengiz olayların olmazsa olmaz kahramanları uzaylılar da vardı. Ancak bunun mutlaka bilimsel bir açıklaması da olmalıydı. 2010 yılının başında bir grup bilim adamı cesaretlerini toplayarak bu bölgede yıllar sürecek bir araştırma başlattılar. Bizzat bölgeye gidip çalışmaların başında bulunan bilim adamları da zaman zaman çeşitli garip olaylarla karşılaştılar. Ancak Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen yer o kadar büyük bir alandı ki olağanüstü bir durumla karşılaşma olasılığı bu yüzden çok düşüktü. Bu bölgede 120 sismik araştırma gemisi görev yaptı ve okyanusun tabanı didik didik araştırıldı.

Bermuda Şeytan Üçgeni Araştırmasının Sonucu

Araştırma 2016 yılında tamamlandı ve tarihte ilk defa Bermuda Şeytan Üçgeni ve Bermuda Şeytan Üçgeni içerisinde meydana gelen esrarengiz olaylarla ilgili olarak elle tutulur bilimsel bir açıklama yapıldı. Buna göre, tamamen rastlantısal zamanlarda okyanusun dibinden ciddi oranda bir gaz çıkmaktaydı. Bu gaz, sudan ve havadan oldukça hafifti. Okyanusun dibinden çıkmaya başladığı anda su yüzeyine doğru büyük bir hızla yükselen bu gazın kapladığı alan zaman zaman 10 futbol sahası kadar bir alana yayılıyordu. Gazın yoğunluğu okyanus suyunun yoğunluğundan fazla olduğu anda suyun kaldırma kuvveti bir anda ortadan kalıyor ve o anda suyun yüzeyinde olan geminin de aniden okyanusun dibine batmasına sebep oluyordu. Bu sadece birkaç saniye içerisinde gelişen bir olaydı.

Peki ya uçaklar? Bilindiği gibi günümüzde kullanılan tüm motorlar havayı yakarak çalışmakta. İşte deniz suyundan yukarıya doğru yükselen bu gaz bir anda havadaki oksijenin de yerine geçiyordu. Uçaklar oksijen olmayan bir hava kütlesinin içine girdiklerinde motorlara yeterli oksijen gitmiyor ve motorların çalışması ya zorlaşıyor ya da motor tamamen duruyordu. Uçaklar, motorları dursa dahi bir süre daha havada süzülmeye devam ettiklerinden dolayı içerisinde oksijen olmayan tabakasının dışına çıkabilirlerse motorlara yeniden oksijen girmeye başladığından motorlar tekrar çalışıyordu. Kurtulan pilotlar uçak düşmeden önce bu tabakadan çıktıları için kurtulmuşlardı.

Yapılan bu araştırma sonucu açıklandıktan sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nin esrarı da yavaş yavaş anlaşılıyordu. Araştırma sonrasında bu bölgede meydana gelen olayların sayısında da ciddi bir azalma gözlemlendi. Pek çok gemi kaptanı bu konu hakkında bilgilendiklerinden dolayı değişik rotalar izleyerek bu bölgeye girmeden gidecekleri yerlere gidiyorlar.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.