Avrupa’nın Ne Kadar Pasaklı Bir Kıta Olduğunu İspatlayan Tarihi Gerçek

22.09.2020
700
A+
A-
Avrupa’nın Ne Kadar Pasaklı Bir Kıta Olduğunu İspatlayan Tarihi Gerçek

Günümüz Avrupası, her ne kadar temiz ve modern gözükse de eskiden oldukça kirli ve pislik içinde olan bir medeniyetti. Fakat İslam dinini istemeden örnek aldıklarından dolayı günümüzde temizlik şerefine bir nebze de olsa erişmişlerdir. Peki, Eski Avrupa temizlik konusunda nasıldı? İşte, Avrupa’nın ne kadar pasaklı olduğunu ispatlayan 5 gerçek…

  1. Sarayda Tuvalet Yoktu.

1661 yılında Fransa’da inşa edilen ünlü Versay Sarayı’nda tuvalet bulunmazdı. Çünkü Fransız asillere göre asiller, tuvalet ihtiyaçlarını her yerde giderebilirdi. Bu sarayda tuvalet olmadığından dolayı oldukça kötü kokardı.

  • Fransız Devrimi Sonrasında Medenileşme Çalışmalarına Giriştiler.

Fransız Devrimi sonrası Fransız halkı, medenileşmek için saraya tuvalet bölümü eklediler. Fakat asillerin üstte olduğu düşüncesi hâlâ etkisini koruduğundan dolayı tuvaletler sadece kral ve ailesi tarafından kullanılırdı. Geri kalan kişiler, lazımlıklarını pencereden dışarıya atardı. Bu yüzden sarayın çevresindeki her yer pislik içinde ve leş gibi kokardı.

  • Avrupalı Asiller Temizlik Uygulamalarında Bilinenin Aksine Oldukça Kıttı.

Fransa Kralı 14. Louis bir kral olmasına rağmen asla temizliğine dikkat etmezdi. Yıllar geçmesine rağmen dişlerini yıkamaz ve ancak yılda bir kez banyo yapardı. Banyo suyunun içinde alkol bulunurdu. Çünkü o kadar yıllık mikrobu ancak alkol öldürebilirdi.

  • Temizlik Konusunda Halk Asillerden Farklı Değildi.

Normal halk, ıslak bir bezle vücutlarını temizlediklerini zannederdi. Sabun kullanılmazdı. Dişini senede bir kez temizleyen kişiler de ağzındaki suyu boşaltmaz, bu suyla defalarca gargara yaparlardı. Avrupa halkı banyo ihtiyaçlarını genelde Sen Nehri’nde çırılçıplak bir şekilde giderirlerdi. Normal halk tabakasından daha iyi maddi imkana sahip olan halk küvette yıkanır ve bu suyu defalarca kullanırlardı. Üstelik bu küvetteki suyla sırasıyla baba, anne, çocuklar ve hizmetçiler yıkanırdı.

  • Tuvalet, Seyyar Bir Mesleğe Dönüşmüştü.

Paris’te bazı seyyar satıcılar, ellerinde tuvalet iskemlesi ile sokak sokak dolaşır ve tuvalet ihtiyacı olanlara iskemleyi kiraya verirdi. Bu kişiler ihtiyaçlarını giderdikten sonra iskemleyi seyyar satıcıya geri verirdi.

Bonus: Müslüman Türk Devletleri Nasıldı?

Türkler var oldukları günden bugünlere kadar oldukça titizlerdi. Çünkü hem İslamiyet hem de eski dinleri Gök Tanrı inancı, temizliği şart koşmaktaydı. Avrupa halkı temizlik konusunda asla Türk milletlerine erişemedi.

ETİKETLER: ,
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.