SON DAKİKA
Viking mezarlarında üzerinde ‘Allah’ yazan kumaşlar bulundu Osmanlı’nın 24 eseri Halep’te yerle bir oldu! Kurıkan Türklerinin silah dökümevi bulundu Rus oyunu Genç Osman’ın Cülusu” tablosunu Kültür Bakanlığı satın aldı Ateistik Yanılgılar İlk Türk Yurdu Neresidir?
Anasayfa / Dünya Tarihi Temmuz 25, 2013 2.215

Sakarya Köprüsü

 53_bigM.S 553 – 561 yılları arasında yapılan, Jüstinyen Köprüsü, o dönem Sakarya nehrinin iki kolundan bir tanesi üzerine yapılmıştır. Zamanla köprünün kurulu olduğu nehir kolu diğeriyle birleşmiş, köprü açıkta kalmıştır. Bazı tarihçilere göre daha önceleri bu nehir üzerine dört köprü inşa edilmiş fakat nehir akıntılarından dolayı yıkılmıştır. En son Jüstinyen tarafından yapılan köprü ”Beşköprü” adıyla anılmaya başlanmıştır. 

 Köprünün büyük kemeri üzerinde bir kitabe olduğu ve bu kitabede, “Mağrur İtalyan Esperi gibi bütün İran, Medik ve Barbar kabileler gibi akan su, akışı su kemerleriyle kesilen ey Sakarya, sen de şimdi hakimane bir eserin esiri olarak akıyorsun…” yazıtının bulunduğu rivayet edilmektedir. Sekiz kemer üzerinden, 429 m. uzunluğunda, 6,5 m. genişliğinde olan köprünün üzeri büyük ve düzgün taşlarla döşenmiştir.

  Köprünün çevresinde bugün çevreden gelen turistlerin faydalandığı geniş bir mesire alanı vardır.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap