Polonya’nın Acı Kaderi

01.06.2014
5.842
A+
A-
Polonya’nın Acı Kaderi

poland

 

Osmanlılar’ın Lehistan dediği Polonya 966 yılında kral 1. Mieszko tarafından kurulmuştur.13. yüzyılda Moğol istilaları ile kavrulan bölge daha sonraki zamanlarda da Almanların büyük bir nüfus oluşturması sebebiyle Alman kültürünün etkisine girmiştir.

Lehistan’ın güçlü bir Avrupa devleti haline gelmesi 1 Temmuz 1569’da Litvanya ile birleşmesinin sonucunda olduğu tarihçiler tarafından yazılmıştır.

Lehistan,sahip olduğu coğrafi konum nedeniyle tehlikeli bir bölgedir.Adeta Rusya ile Avrupa devletleri arasında bir tampon oluşturmaktadır.Ülkedeki taht konusundaki karışıklıklar daimi olarak Rusya ve Prusya’nın iştahını kabartmıştır.Bu da devletin hayatiyeti için büyük bir sorundur.Nitekim tarih boyunca 3 kere paylaşılmış olması bunu destekler.

1772-1793-1795 olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilen bu paylaşımlar Lehistan devletini ortadan kaldırmıştır.Paylaşım devletleri Rusya,Prusya ve Avusturya olmuştur.Fakat bu durumdan rahatsız olan Osmanlı İmparatorluğu Lehistan’a yardım etmeye çalışmıştır.Leh milli hareketlerini desteklemiştir.Fakat Lehistan yani Polonya 1918 Versay Antlaşması’na kadar özgürlüğüne kavuşamamıştır.

Nihayet 1918 yılında bağımsız olan Polonya’nın başı bu sefer Nazi Almanya’sı ile belaya girmiştir.Polonya’da bulunan Danzig kentinde yoğun bir Alman nufüs bulunuyordu.Hitler,tüm Almanları tek çatıda toplama politikası gereğince Danzig’i Polonya’dan istedi.İngiliz ve Fransızlar’ın destek sözüne güvenen Polonya bu isteği reddetti.Bunun üzerine 1 Eylül 1939 sabahı Alman ordusu Polonya’ya girdi.Bu esnada da durumdan istifade etmek isteyen Sovyetler 17 Eylül sabahı Doğu Polonya’ya girdi.Böylece Polonya 4. kere paylaşılmış ve özgürlüğü bir kere daha son bulmuştu.

Polonya,Nazi terörü altında kalmıştı.Varşova Hitler tarafından yoğun bir şekilde bombardımana tutturulmuş,Auschwitz toplama kampında yaklaşık 3 milyon kişi ölmüştür.

Savaş sonunda Yatla Konferansı gereğince özgürlüğüne kavuşan Polonya bu defa da Sovyetler’in elinde kalmıştır.Burada komünist bir uydu devlet kurmak isteyen Stalin,Polonya’yı Marshall planından yoksun bırakarak birliğine katmıştır.Ayrıca Batı Bloğu’nun NATO’yu kurması üzerine Doğu Bloku’nun askeri birliği anlamına gelen Varşova Paktı oluşturulmuştur (1955).

SSCB’nin dağılmasını engelleme çalışmaları olan Glasnost ve Perestroyka Polonya’yı da etkilemiş,ülkede çeşitli grevler ortaya çıkmıştır.Ardından Polonya,Sovyetlerin dağılması ile 1999 yılında NATO’ya ve 2004’de Avrupa Birliği’ne katılmıştır.

Ülke eski dönemlerde zengin akarsuları ve su yolları ile dikkat çekmiş;daha sonra da özellikle Doğu bölgesindeki petrol yatakları ile emperyalist devletlerde ilgi uyandırmıştır.Veraset sistemindeki düzensizlik de bu ilgiyi daha da arttırmış,neticede Polonya sürekli olarak paylaşımlara maruz kalmıştır.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.