Pakistan Bir Türk Devleti Midir?

14.09.2020
2.228
A+
A-
Pakistan Bir Türk Devleti Midir?

Pakistan’ın Konumu Hakkında Genel Bilgiler

Eski medeniyetler listesinin ilk sıralarında yer alan Pakistan, neredeyse Türkiye’nin yüz ölçümü ile aynı topraklara sahiptir. Hindikuş Nehri’nin kollarının vadilerle buluştuğu ve tarım verimliliği yüksek topraklarıyla yaklaşık 800.000 km2 değerinde yüz ölçümüne sahiptir. Pakistan’ın nüfusu 183 milyon olup bu ülke, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir.

Pakistan’ın Hindistan’dan Ayrılışı

Pakistan, 1848-1947 yılları arasında Hindistan’a bağlı bir ülkeydi. Hindistan’da meydana gelen din değişimlerinden dolayı Pakistan Hindistan’dan ayrıldı. Yeni ülke Pakistan’da resmi dil olarak İngilizce ve Urduca kabul edildi. Dil hakkında yapılan hukuki değişimlere rağmen İngilizce Pakistan’da popülerliğini korumaktadır.

Pakistan Kurulmadan Önce Neler Oldu?

 • Kuşhanlar ve Akhunlar, Hindistan üzerinde medeniyetler kurdular.
 • 8.yüzyılda Muhammet Bin Kasım, Hindistan üzerine sefer düzenlemiş ve burada İslamiyet’in tanınmasını sağlamıştır.
 • 1001 yılında Gazneli Mahmut, Hindistan üzerine sefer düzenlemiş ve Burada Türklerin yönetici konumuna erişmesini sağlamıştır. Bu seferlerden sonra Babür Devleti ve Delhi Türk Sultanlığı, Hindistan üzerinde Türk medeniyetleri kurdular.
 • Emir Timur, 1398-1404 yılları arasında Hindistan üzerine tam yedi kez sefer düzenlemiş ve askerleri ile Hazara Bölgesi’ne yerleşmişlerdir. Şu an Hazara Türklerini, Timur’un askerlerinin soyundan gelenler oluşturmaktadır. Timur’un getirttiği Karluk kavmi de bu bölgedeki köylere birer aile düşecek şekilde yerleştirilmiştir. Köyde aile beylerine “raca” denilmiştir. Karluk Türkleri bu bölgelerde 1703 yılına kadar hakimiyetini sürdürmüştür. Günümüzde bu unvan hâlâ kullanılmaktadır. Karluklar, günümüz Pakistan Devleti’nin Abatabad köylerinde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu köylerde yaşayan aileler bazı kutsal günlerde bir araya gelip hâlâ etkinlikler düzenlemekte.
 • 1472 yılında Emir Timur’un soyundan olan Prens Şahabuddin 1472 yılında Hazara Bölgesi’nde Hakdi Sagar Türk Devleti’ni kurdu. Bu devlet şu anki Pakistan’ın Hasanabdal-Atak-Keşmir güzergahında yer almaktaydı. 1526 yılında Babür Şah tarafından kurulan Babür Devleti’nin bu güzergaha yerleşmesiyle, Hakdi Sagar Türk Devleti yeni devletin içinde kalmıştır. Babürname adlı eserde, Türklerin varlık ve medeniyetlerinin Hazara üzerindeki faaliyetlerinden sıkça bahsedilmektedir.
 • Sihler, 16-17.yüzyıllarda Hazara Bölgesi’nde hakimiyet çalışmaları yapmışlardır. Sihler, Türk toplulukları üzerinde baskı kurmuş ve onlara acımasız davranışlar sergilemişlerdir. Hatta bu sebeple bazı Türk halkları bu bölgeyi terk etmiştir. Kaçan bu Türkler genellikle Hazara Bölgesi’ndeki dağlık alanlara ve Keşmir’e kaçmışlardır.

Türklerin En Yoğun Olduğu Bölgeler

 • Hazara Bölgesi’ndeki; Abatabad, Mansehra, Haripu
 • Keşmir Bölgesi

Pakistan’ın Türk Devleti Olduğunu İspatlayan Durumlar

 • Karluk Türkleri, her türlü örf ve adetleri yerine getirmeyi günümüzde bile ihmal etmemektedirler.
 • Karluk Türkleri, yaşadıkları köylerde İngilizce ve Urduca eğitimleri verilmesine rağmen gelecek nesillerine daima Türk adlarını vermektedir.
 • Karluk Türkleri, her fırsatta Müslüman Türkler olduklarını söylemektedirler.
 • Karluk Türkleri, atalarına daima sahip çıkmışlar ve bulundukları tüm köyleri gezerek soy ağaçları hakkında araştırma yapmışlardır. Elde edilen bilgileri defterlere yazmışlardır. Bu defterde yazan kişilerden biri de Raca Muhammet Zaman Türk’tür. Görüldüğü gibi isminin sonunda “Türk” ifadesi bulunmaktadır.
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.