MaCaRlAr…

30.10.2014
2.900
A+
A-
MaCaRlAr…

macarlar_191662

Macarların bataklık milleti Moskoflara karşı direnişi, Macar yurdunun kızıl Rus işgaline uğraması üzerine yazılmıştır. Macarlar Türktürler. Yalnız Avrupa’ya göç eden Macar boyları arasında Türk olmayanlar da olduğunu duymuştum. Onlarla birçok bağımız mevcuttur. Bugün bizden çok ayrı düşmüş olabilirler.

Farklılaşmışlardır. Bu yüzden onları Kazak, Özbek, Başkurt, Uygur gibi Türk toplulukları arasında sayamıyoruz. Ama Turanlıdırlar ve bu şeref onlara yeter. Halen ” Attila “, ” İmre ( bizde ” Emre ” olarak kullanılır )”  gibi isimler kullanmaktadırlar.

Hazar Türkleri’nin Kabar oymağından Almışoğlu Arpad ( “Arpacık” anlamına gelir ), Hun Kağanı Attila’nın torunu ve Macaristan’ın kurucusudur. Yani bugünkü Macarlar, 5’inci yüzyılın başlarından itibaren Avrupa’ya göç etmiş olan Türklerin soyundan gelirler ama zaman içerisinde Türklükten uzaklaşarak ayrı bir millet hâline dönüşmüşlerdir. Arpad’ın Torunları: 450 yıl önce bilinmeyen bir sebeple Anadolu topraklarına geldikleri rivayet edilir. Bu rivayetin sahibi Macar araştırmacı Dr. İspay Ferenc.

İlk önce İzmit/Gebze’ye neden sonra Antalya’nın Serik ilçesinin Gebiz nahiyesine yerleştiler. Günümüzde Karapınar,Yunuslar ve Kahyalar gibi mahallelerde ikamet ediyorlar. Seracılık yapıyor, pamuk, susam, zeytin, buğday ve arpa yetiştiriyorlar. Ruslarla yaptıkları savaş neticesinde Thöküly ve II.Rakoczi Ferenc gibi Macar milliyetçileride yurdumuzda ikamet etmişti. Ferenc uzun yıllar Tekirdağ ilimizde ikamet etmişti. Macarlarin komunist rusyaya karsi milli kalkisması 1956 yilinda oldu, Imre ( bizde “Emre” olarak kullanılan isim ) Nagy önderliginde rus tanklari ülkeden cikattirildi, reformlara baslandi, milli siyasi partiler kuruldu, Varsova paktindan cikilacağı aciklandı.ama ruslar macaristanın elden gittigini görünce tüm gücleriyle tankları Macaristan’a sürdüler, büyük bir milli mücadele yasandi, 3000 Macar şehit oldu, 100 bini ülkesini terk etmek zorunda birakildi, Imre Nagy dahil 1000 Macar, Sovyet mahkemelerince idam edildi. Bu nedenle NİHAL ATSIZ ve ARİF NİHAT ASYA gibi Türkçü-Turancı şairlerimiz Macarların direnişi hakkında şiirler yazmışlardır.

Nihal ATSIZ Ata’nın şiiri ise aşağıdadır.

KARDEŞ KAHRAMAN MACARLAR

Akıttılar yine kara toprak üstüne Kahraman Macarlar şanlı Turan kanını !
Yazdılar yeniden Tarihe en şerefli, Yiğitlik Destanını !
Yurt için ölümdür, en güzeli ölümün,
Ölümler yaşatır bir ırkın vahtanını.
Arpad’ın Milleti elbet öldürülemez,
Verse de bin canını ! Bataklık Milleti Moskof sürülerine!
Gösterdi Macarlar Turanlılık şanını !
Binlerce öldüler…
Ölmek yenilmek değil, Yüceltmektir Şanını !

NİHAL ATSIZ
“Kâfirde yiğit varsa eğer sade Macar’dır Hem kendi yavuz, hem atı eşkin ve acardır.” NİHAL ATSIZ’ın “Deli Kurt” adlı kitabından…

Macaristanda JOBBİK partisinin kurucusu ve başkanı olan Gabor Vona ve Macaristan Cumhurbaşkanı ve Macar halkı Türkler kardeşimizdir diyerek Avrupalıları Irkçılık ve Etnik ayrımcılık yaptıklarını her alanda söylemektedirler.

Günümüzdede Macaristanda Türkiyenin ne şekilde göründüğünüde öğrenmenizi istedim ne yazıkki ülkemizde Macarların kimler olduğunu bilmeyen Afganistanın türk devletleri içinde yüzde 98 i Türk olan millet olduğunu en milli Türk devleti dahi olduğunu bilmeyen o kadar insanımız varki hiç değilse böyle insanlarımıza bir katkım olsun diye düşündüm. Hem günümüzde Türkiye’deki Türk’lerin bile yok sayıldığı tamamen tüketilmeye çalışıldığı Türk düşmanlığının içerde ve dışarda giderek arttığı bir zamanda hainlerin baş tacı yapıldığı nerede ise dünyada Türk yoktur denildiği bir ortamda tükenmediğimizi tüketilemeyeceğimizide Türk düşmanlarına göstereyim istedim. Zaten türklüğü bitiremeyecekleride ortadadır çünki Türkler asil ırktır son Türk ölmediği müddetçe hiç bir güç Türk’lüğü bitiremez bu gün Türk yoktur deme gafletinde bulunanlar ve saldıranlar Türk ve Türk’lüğün ne demek olduğunu anlayamayan dedelerinden atalarından Türkler hakkında bilgi almamış zavallılardır.

Biz Türkler zamanı gelince onlarada Türkün kim olduğunu elbette öğreteceğiz bundan hiç kuşkuları olmasın bu güne kadar Tarih yazdık son günlerdede Türk düşmanı bu şerefsizleri yazıyoruz. Türk düşmanı bu şerefsizleri Türklüğü öğretmekde insanlık görevi olarak boynumuzada borçtur. Bu konudada üzerimize düşen ne varsa zamanı gelince yapacağımızdan en ufak kuşkuları olmasın. Macar Jobbik partisi ve Gabor Vona hakkındada biraz bilginizin olmasında fayda olduğu düşüncesindeyim. Avrupa’da sağcı partilerin yıldızının yükseldiği 2000’li yılların başında kurulan Macar Jobbik (Daha iyiye) Partisi, katıldığı ilk seçimlerde yüzde 2 gibi düşük bir oy almasına rağmen, 2010’daki son seçimlerde adeta patlama yaparak yüzde 17 ile ülkenin 3’üncü büyük partisi haline geldi. Meclise 47 vekil sokan partinin genç lideri Gabor Vona da durum böyle olunca Avrupa’nın en gözde politikacılarından biri oldu. Mitinglerinde Nazi Partisi benzeri görüntüler veren, taraftarları tek tip üniforma ve kol bantı takan Jobbik, faşist olduğu konusundaki eleştirilere, “Biz sağcı bir parti bile değiliz. Sadece vatanseveriz” diye yanıt verirken seçim sloganı olarak da kendine, “Macaristan Macarlarındır” sözlerini seçmişti.

Türkler kardeşimiz Avrupa’daki diğer aşırı sağcı partilerle AP seçimlerinde işbirliği yapan parti, Türkiye karşıtlığını seçim malzemesi yapan diğer partilerden bu konuda ayrıldı. Başkan Vona, “Biz Türkiye ile yakınlaşmanın Avrupa’nın yararına olduğunu düşünüyoruz. Diğer partilerin Türk ve İslam karşıtı politikalarına katılmıyoruz. Türkiye bize yeni fırsatlar sunuyor” açıklamasını yapınca Avrupalı aşırı sağcıların hedefi haline geldi. Ancak Vona bu eleştirileri, “Türklerle Macarların kökeni birdir. Hunlar’dır. Biz Türkler’e karşı çıkarsak kendi kökenimize de karşı çıkıyor oluruz. Türkler bizim kardeşimiz” yanıtı verdi.

Macarlar’ın 4’ü Türk 9 farklı boyun bir araya gelmesiyle oluşan bir ulus olduğu biliniyor. Macarcada Türkçe ile ortak (Balta, arpa, tarla, sakal…) birçok kelime bulunuyor. Mavi Marmara baskınını kınamışlardı Jobbik, İsrail karşıtı görüşleriyle de dikkat çekiyor. Jobbik partisinin milletvekilleri Macar meclisinde Mavi Marmara baskınının hemen ardından İsrail’i kınayan bir bildiri okudu. Parti sözcüsü Marton Gyöngyösi “Türkler sadece stratejik ortağımız olmanın yanısıra kardeşlerimizdir. Aynı kökeni paylaştığımız bu ulus sadece ahlaki değil kardeşlik bağları nedeniyle de Jobbik’in desteğini hak etmektedir” ifadesini kullandı ve İsrail’in bu “insanlık dışı” baskın nedeniyle cezalandırılması gerektiğini belirtti. Macaristan’da son seçimlerde yüzde 17 oy alarak ülkenin 3’üncü büyük partisi olan aşırı sağcı Jobbik’in lideri Gabor Vona, “Türkiye ile yakınlaşmalıyız” deyince Avrupa’daki ırkçıların hedefi oldu. Macar lider, kendisini eleştirenlere yukarıdaki sözlerle yanıt verdi.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.