İkinci Dünya Savaşı İngiliz Tankında Çay Demleme Ekipmanları

22.04.2024
8
A+
A-
İkinci Dünya Savaşı İngiliz Tankında Çay Demleme Ekipmanları

İkinci Dünya Savaşı İngiliz Tankında Çay Demleme Ekipmanları

İngilizler, zırhlı araç içinde çay demleme sanatını ustalaştırdılar. Başlangıçta Güney Asya’daki Portekiz geleneğinden çay demleme alışkanlığına sahip olsalar da, çay İngilizler için neredeyse bir sembol haline geldi. Çay içme kültürü, İngiliz toplumunda, hatta ordu içinde bile derin izler bıraktı. Ancak çay molası kültürü, özellikle zırhlı birlikler için sorunlu bir hal aldı. Tank mürettebatı, araçtan inip bira içmek için durmak zorundaydı, bu da ilerlemeyi güvenli bir şekilde sürdürmeyi engelliyordu. Bu sorunu çözmek için İngiliz Ordusu, zırhlı araçlar için özel bir çay demleme kabı geliştirdi. Bu çay demleme kabı, İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan zorlu durumlara hızlı bir yanıt olarak ortaya çıktı. 12 Haziran 1944’te, Müttefik kuvvetlerin Normandiya’ya çıkmasının ardından sadece altı gün geçmişti ki, İngiliz general Bernard Montgomery, 22. Zırhlı Tugay’a, Alman hatlarını geçip Caen şehrine doğru hızla ilerlemelerini emretti. İngiliz kuvvetleri zaten iki Cromwell tankını bir Alman Panzer IV’e ve Livry kasabasında bir Cromwell ile bir Stuart tankını kaybetmişti, ancak 13 Haziran sabahı, İngilizler düşmanla karşılaşmadan dört milden fazla yol kat etmişlerdi. Sabah 8.30’da, Caen’e 29 kilometre uzaklıktaki Villers-Bocage’deki bir kavşak kasabasında, sabah çayı ve bakım molası için durdular. Londra’nın 4. İlçesi Yeomanry’ye ait bir tank filosu, şehrin bir mil dışında, “Point 213” olarak adlandırılan bir tepeye doğru ilerledi. Filonun zırhlı araçlarının mürettebatı çay demlemeye başlarken, İngiliz subaylar yakınlardaki bir evde hazırlıksız bir brifing düzenledi. Ancak, sadece 200 metre uzaklıkta, fark edilmeden bir Alman Tiger tankı onları izliyordu.

Çay Partisi

Tankın komutanı, Kursk Muharebesi’nde üstün başarı göstermiş yüksek rütbeli gazisi Michael Wittmann’dı. Wittmann, Beauvais’den beş günlük bir yolculuğun ardından yeni varmıştı. 12 tanklık şirketi sadece dört işlevsel araca düşmüştü. Yorgunluk ve kıtlık onu yıldırmadı; Wittmann hemen önündeki fırsatı gördü. Sonradan şöyle dedi: “Şirketi toparlamak için zamanım yoktu. Düşmanın beni fark ettiğini ve olduğum yerde beni yok edeceğini varsaymak zorundaydım. Hızlı davranmalıydım. Bir tankla ilerledim ve diğerlerine geri çekilmemeleri, pozisyonlarını korumaları emrini verdim.” Sabah 9:05’te Wittmann, İngilizlerle temas kurdu ve bir Sherman Firefly’i yok etti; bu, 17 poundluk silahı taşıyan tek İngiliz tankıydı ve dolayısıyla Tiger’a karşı tek büyük tehditti. Wittmann’ın deneyimli topçu subayı Balthasar Woll, hareket halindeyken ateş etmeye devam etti ve Point 213’e doğru ilerleyen yol boyunca park halindeki üç Cromwell’i yok etti. Ardından, Villers-Bocage’a doğru ilerleyen üç Tiger’ın saldırısını genişletti. İngilizler, büyük bir şaşkınlık içindeydi, bazıları kelimenin tam anlamıyla. Ancak hızla tepki verdiler. Bir Firefly mürettebatı, Wittmann’ın Tiger’ını yenmek için mükemmel bir pozisyon almak üzere yan sokağa girdi… Ancak topçu koltuğunun boş olduğunu gördüler. Kritik bir mürettebat üyesini geride bırakmışlardı. Genel olarak, İngilizler sadece ilk 15 dakikada 14 tank, dokuz yarı paletli araç, dört top taşıyıcı ve iki tanksavar silahı kaybettiler. Kuzey Afrika ve Avrupa cephesinde yaşanan bu tür olaylar, mürettebatın araçlarından inmek zorunda kaldığı zamanın yarattığı tehlikeyi vurguladı. 1946’da İngiliz Tıbbi Araştırma Konseyi, “Kuzeybatı Avrupa’daki Zırhlı Birimler Arasındaki Kayıplar Araştırması”nı yayınladı. Mart 1945’ten savaşın sonuna kadar tüm zırhlı alay kayıplarının yüzde 37’sinin araçları dışındaki mürettebat üyeleri olduğu ortaya çıktı. Bir tankın içinde kalmak kötü kokulu ve klostrofobik bir deneyimdi. Ancak, sıcak yiyecek ve içeceklerin rahatlığı, zırhlı araçların içinde açık alev gerektirmeyen bir ortam sağladı. Savaş sonrası dönemde, Centurion tanklarına takılan buhar kazanı, bu durumu değiştirdi.

Zırhlı Demlemek
Centurion’un tasarımı, İngiliz Ordusu’nun Kuzey Afrika’daki deneyimlerinden esinlenmiştir. Bu tank, en yaygın ana muharebe tanklarından biri haline geldi ve İngilizlerin etkin olduğu birçok bölgede hizmet verdi; bunlar arasında Irak, Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkeler bulunmaktadır. Tank, tankın elektrik gücüyle çalışan kübik bir su ısıtıcısı olan bir kazan kabı veya “bivvie” ile donatılmıştı. Bu ekipman, İngiliz Ordusu’nun zırhlı birimleri için kritik bir alt sistem haline geldi. Günümüzde, Elektrotermal yapımı “Pişirme/Kaynatma Gemisi FV706656”, Ordunun tüm ana savaş araçlarına takılmaktadır. Kaynatma kabının temel konsepti 1950’lerden beri pek değişmedi. Bu büyük kap hızla suyu kaynatır ve bir galon suyu ısıtırken içmek, yıkamak, konserve yiyecekleri ısıtmak ve içmek için sıcak su sağlar. Bu birim doğrudan araca takılır. Günümüzde çoğu zırhlı araçta, geminin akülerin boşalmasını önleyen yardımcı jeneratörler bulunmaktadır. Kazan gemisi, mürettebatın uzun süre araçlarında kalmasına yardımcı olur. Bu özellik, özellikle kimyasal, biyolojik, radyolojik veya nükleer senaryolarda önemlidir. Aynı zamanda, araç içi ve dışında, bir birimin konumunu açığa çıkarabilecek yangınlara karşı koruma sağlar. En önemlisi, kaynatma kabı, morali büyük ölçüde artıran ekonomik bir ekipmandır. Japon donanmasının tuzlu su banyoları gibi, belirli bir kültüre uygun, minimalist bir moral yükselticidir. Bu gelişme devam ediyor. ABD Ordusu, Abrams tanklarına ve Bradley savaş araçlarına kaynatma kapları ekledi. Ve diğer ordular da benzer adımlar atıyor. Belki çay demlemiyor olabilirler, ancak tercih ettikleri sıcak içecek ne olursa olsun, tank mürettebatının mutluluğunu artırmak ve güvenliğini sağlamak için bu tür ekipmanları benimsiyorlar.

Çay Zırhlı Savaşı Nasıl Etkiledi?
13 Haziran 1944 sabahı, İngiliz 22. Zırhlı Tugayı’nın öncüsü, Normandiya’daki kavşak kasabası Villers-Bocage yakınlarında durdu. Memurlar yakınlardaki bir evde kısa bir toplantı yaparken mürettebat da biraz bakım için ve doğal olarak bir sabah çayı içmek için atlarından indi. Bu mola sırasında Alman tank komutanı Michael Wittmann, Wittmann’ın Tiger tankının liderliğindeki zırhlı birliğiyle çay partisine saldırdı. İngilizler sadece 15 dakikalık çılgın çatışmada 14 tank, 9 yarı paletli araç, dört top taşıyıcı ve iki tanksavar silahını kaybetti. Savaş sırasında, Tiger’ı devirebilecek 17 librelik bir topla donatılmış bir Sherman Firefly, Alman tankına bir boncuk çekti… ancak topçunun orada olmadığını, dışarıda bırakıldığını ve kapışma sırasında unutulduğunu fark etti. Bu pusu, Kuzey Afrika ve Avrupa’daki benzer deneyimlerin yanı sıra İngilizleri bir çözüm aramaya sevk etti ve onlar da bir çözüm buldular. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda tanıtılan Centurion tankı, mürettebatın tankın iç kısmının güvenliğini terk etmeden “demlenmesine” olanak tanıyan küp şeklinde bir elektrikli kazan olan Kaynatma Gemisi ile donatılmış olarak geldi. Kaynayan Gemi, o zamandan beri tüm İngiliz tanklarında ve diğer birçok savaş aracında standart ekipman haline geldi ve hatta Amerikan Abrams tankı ve Bradley savaş aracı için bile mevcut.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.