Her turistin Topkapı Sarayını gezmesi şart değil!

16.04.2014
2.277
A+
A-
Her turistin Topkapı Sarayını  gezmesi şart değil!

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın bu sözleri tartışma yaratacak: Topkapı Sarayı’na çok ziyaretçi geliyor. Özelikle yabancı turistler çok geliyor. Bunlara sınırlama getirmek gerekiyor. Belki randevu sistemi getirilebilir. Herkesin Topkapı Sarayı’nı gezmesi şart değil!

 

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı’nı işgal eden Tarih Vakfı’nı saraydan çıkartmak için hukuki mücadele veriyor. Vatan Gazetesi’nin haberine göre Emre Kongar’ın Kültür Bakanlığı Müsteşarı olduğu dönemde Topkapı Sarayı’nın bir bölümünün 49 yıllığına Tarih Vakfı’na kiralandığına dikkat çeken Ortaylı, “Bu bölüm sarayın atölyesidir. Şimdi orada düğünler yapılıyor, saray çökertiliyor. Tarih Vakfı’nı çıkartmak için uğraşıyorum ama olmuyor” dedi. Ortaylı Topkapı Sarayı’na çok ziyaretçi geldiğini belirterek, “Özelikle yabancı turistler çok geliyor. Bunlara sınırlama getirmek gerekiyor. Herkesin Topkapı Sarayı’ın gezmesi şart değil” dedi.

Bu kadarını kaldırmıyor

Topkapı Sarayı’nda yapılan düğünler Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. İlber Ortaylı’yı isyan ettirdi. Sarayda düğüne tepki gösteren Prof. Ortaylı, “Saray bu kadar ziyaretçiyi kaldırmıyor” dedi.

Parlamento Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen Milli Saraylar Gezisi sırasında gazetecilerle sohbet eden Ortaylı, Topkapı Sarayı’nın bazı bölümlerinin 49 yıllığına Tarih Vakfı’na kiralandığına dikkat çekerek, “Tarih Vakfı burada işgalci konumunda. Topkapı Sarayı’ndan çıkartmak için hukuki mücadele veriyorum. Hala çıkartamadım. TÇıkartırsam orayı atölye olarak kullanacağım” dedi.

Düğünler çökertecek

Tarih Vakfı’nın kendisine tahsis edilen bölümü düğünler için kiraladığını anlatan Ortaylı, “Çırağan Sarayı çok pahalı olduğu için burayı tutamayanlar Topkapı Sarayı’nda Tarih Vakfı’na tahsis edilen bölümü tercih ediyorlar. Topkapı Sarayı’nda ucuza düğün yapıyorlar.” dedi.

Randevu alıp gelsinler

Ortaylı, Topkapı Sarayı’ndaki yoğun ziyaretçi akınına da dikkat çekerek, “Yoldan geçen Topkapı Sarayı’nı gezmeye geliyor. Yurtdışından gelen turistlerin hepsi Topkapı Sarayı’nı gezmek zorunda değil. Ucuz olduğu için bütün turistler geziyor. Ama Topkapı Sarayı bu yoğunluğu kaldırmıyor. 2 milyon olan ziyaretçi sayısı 4-5 milyona çıkacak. Saray bu kadar ziyaretçiyi kaldırmaz. Yabancı turistler için randevu sistemi getirilmelidir” dedi.

‘Gerçek mi?’ diye çiziyorlar

Ziyaretçilerin saraydaki birçok eşyaya zarar verdiğinin altını çizen Ortaylı, “Adam geliyor elindeki anahtarla çinileri çiziyor. Çinilerin gerçek olup olmadığını anahtarla çizerek tespit etmeye çalışıyor” diyerek isyan etti.

Haremde yasak

Topkapı Sarayı’nda rehber kadrosu olmadığı için rehber bulunduramadıklarını belirten Ortaylı, “Dışardan gelen rehberler özellikle harem bölümünde abuk-sabuk şeyler anlatıyorlardı. Yüksek anlatılmasını yasakladım” diye konuştu.

Açıklara engel olamıyorum

Prof. İlber Ortaylı, Kutsal Emanetler’in sergilendiği bölüme gelen ziyaretçilerin kılık-kıyafetlerinin kurallara uygun olmadığını dile getirerek, şunları söyledi: “Kutsal emanetler bölümüne girişleri kontrol etmemiz lazım. Kutsal emanetler bölümüne girenlere açık-seçik girilmemesi kuralı vardır. Ancak bu kuralı uygulatamıyorum. Elini kolunu sallayarak açık saçık kıyafetlerle oralara giriliyor. Kapıda görevliler bunu dikkate almıyor. Çünkü benden daha çok maaş alıyor.”

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.