Diktatörlerin Hiç Bilinmeyen İlginç Özellikleri ve Uygulamaları

07.12.2023
52
A+
A-
Diktatörlerin Hiç Bilinmeyen İlginç Özellikleri ve Uygulamaları

Adolf Hitler

Adolf Hitler

 

Hitler sayısız suikaste uğrayıp hayatta kalabilmiş ender kişilerden biri olup çoğu kez ölümden dönmüştür. Ancak tarihin bir cilvesi olacak ki intihar etmek suretiyle yaşamına son vermiştir. Tarihin en eli kanlı diktatörlerinden Hitler, Birinci Dünya Savaşı’nda yaralanmış ve tedavi gördü esnada Morfin bağımlısı olmuştur. İlerleyen dönemde kendisi de özel doktoru tarafından Metamfetamin benzeri bir ilaç alma suretiyle sürekli de enerjik bir halde kalmayı sağlamıştır.

 

2. Dünya Savaşı öncesinde Detroit ABD ‘de bir fabrikaya tank sipariş ettiği ve daha sonradan bu fabrikaya ABD yi almaya gelince tankları kendim alırım dediği öne sürülür. Stalin ile savaş öncesi gizli barış anlaşması imzalamış ancak tek taraflı anlaşmayı bozarak Rusya’ya saldırmıştır. Savaşı kaybetmesine neden olan olaylardan biridir.

 

Mao

Mao

Çin’in efsanevi diktatörü Mao Zedong ‘ta diğer diktatörleri gibi aşırılıkları ve takıntıları ile ünlüydü. Bugün Çin tarihine derin bir sayfa olarak kazınan ve kısaca kültür devrimi diye adlandırılan dönemin mimarıdır. Kültür devrimi ile ülkede eskiye dair ne varsa yakılıp yıkılmış, okullar kapatılmış ve öğretmenler öğrencileri tarafından öldürülmüştür.

 

Mao’nun özel hayatı çok sıkı korunsa da uyku haplarına bağımlılığı bulunmaktaydı. Ayrıca çok fazla cinsel partneri olduğu da bilinir.

 

Mao’nun en akla zarar uygulaması ülkedeki serçe katliamı olmuştur. Mao’ya göre serçeler tarla ve ekinlere oldukça zarar veren kuşlardır. Bu nedenle tüm ülkedeki serçelerin öldürülmesini istedi. Plan hayata geçince serçeler öldü ancak doğal dence bozuldu ve ekili alanlar daha fazla zarar görmeye başladı.

 

Kim Jong Un

Kim Jong Un

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kediciklerinin bulunduğu iddia edilir. Günümüzde özel haremi olduğu öne sürülen Kore liderinin kediciklerinin 14 yaşında ailelerinden alındığı, bu kızların kadınsı özelliklerini yüksek olması için özel seçildiği, boy kilo ve ses tonu elemesi yapıldığı, ayrıca sayıları 4000 civarında olduğu düşünülen bu gizli haremin sadece kendisine değil, Kuzey Kore yönetmende yer alan diğer önemli kişilere de hizmet verdiği öne sürülür.  Ayrıca bu kızlar gizlilik yerine ettirilmektedir.

 

Stalin

Stalin

Stalin Rusya’nın efsanevi diktatörlerinden biri olup milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu tutulmaktadır.

 

Kendi çok sevdiği Amerikalı aktör John Wayne’yi öldürtmeyi düşünmüştür. Nedeni ise çok sevdiği ve filmlerini bayilerek izlediği John Wayne’nin komünizmi eleştiren sözleri olmuştur.

 

1907 senesinde Stalin, Tiflis’te banka soygununa karışmış olup adının anlamı Çelik Adam manasına gelir.

 

En ilginç projelerinden biri kas gücü yüksek, ancak zekası düşük bir işçi asker sınıfı oluşturma istemesiydi. Bunun için kendi doğum yer olan Gürcistan’da bir tesis kurdurmuş, burada maymun insan karışımı bir canlı yapılma çalışmalarını gerçekleşmiştir. Haliyle doğaya aykırı olan Bu proje başarısız olunca Bilim adamlarına Sibirya’ya sürdürmüştür. Maymun İnsan projesi ile ilgili iddia edilen korkunç olaylardan biri de Rus gönüllü erkek ve kadınların maymunlarda ilişkiye sokulması olmuştur.

 

Naziler saldırdığında kendisini odaya kapamıştır. Nazilerin işgal için en yaklaştığı dönemde intihar düşüncesine girdiği öne sürülür

 

Saddam Hüseyin

Saddam Hüseyin

Amerika tarafından demokrasi getirilen Irak’ın idam edilen diktatörü Saddam Hüseyin de aşırılıklar da dolu bir kişilikti. Saddam Hüseyin kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in kendi kanıyla yazılmasını emretmiş ve Kur’an-ı Kerim’in Saddam Hüseyin’in kanıyla yazılması yaklaşık 2 sene sürmüştür.

 

Saddam Hüseyin darbe ile başa geçmiştir. İlk yöneticilik yıllarında ülkesi Irak’ı refaha kavuştuturken İran ile girdiği savaş neticesinde ülkesi ve kendi kan kaybetmeye başlamış ardından 2. Körfez Savaşı ile Irak Abd işgaline uğrayınca devrilerek sonunda idam edilmiştir.

 

Oğlu Uday Hüseyin de en az kendi kadar aşırılıkları ile nam salmış biridir.

 

İdi Amin

İdi Amin

Uganda’nın popüler diktatörlerinden İdi Amin gençliğinde esir düştüğü Bir kabile tarafından kendisine zorla insan eti yedirildiğini ifade etmiştir.

 

İdi Amin’in hayvanlara arası oldukça iyi biriydi. Sarayının bahçesinde beslediği timsahlara o kadar çok ceset aktarmıştır ki timsahlar obez hale gelmiştir. Dahası ilerleyen dönemlerde belgesellere konu olduğu üzere İdi Amin ormandaki maymunlara pala kullanmayı öğretilmesini sağlamış ve başarılı olmuştur.

 

 

Kraliçe Elizabeth’in kendisine aşık olduğunu iddia eden İdi Amin Ayrıca profesyonel boksörlük yapmıştır.

İdi Amin popüler bir diktatörlük dönemi geçirse de oldukça eli kanlı bir yönetim dönemi yaşanmıştır. Kendisi beyaz kişiler tarafından taşınan bir tahdrevan ile taşınmaya ve bununla poz vermeye bayılırdı.

 

Ayrıca İdi Amin İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e Aşk Mektupları yazarak evlilik teklifi etmiştir. İdi Amin’e göre, kraliçe kendisiyle evlendiği takdirde da İskoçya Kralı olacak ve karı koca beraber dünyayı yöneteceklerdi.

 

Benito Mussolini

benito mussolini

II . Dünya Savaşı öncesi ülkesi İtalya’yı yöneten ünlü diktatör Benito Mussolini

Faşizm isminin rejim olarak kullanılmasının gerçekten fikir babasıdır. Hayali Roma İmparatorluğu’nu tekrar kurmak olmuştur. Ancak çenesi oldukça güçlü olmasına karşın İkinci Dünya Savaşı gösterdi ki ordusu o kadar güçlü değildi.

 

Faşizmin kitabını yazmış olan Benito Mussolini gençliğinde ateşli bir komünist olarak siyasi hayatına başlamıştır. Hatta daha sonradan ortaya çıkan İngiliz belgelerinde MI6 yani İngiliz istihbaratına ajanlık yaptığı söylenmiştir.

 

1943 yılında savaş İtalya için hüsrana dönmeye başlayınca, İtalya kralınca tutuklanır. Ancak Hitler tarafından özel birlikler ile düzenlenen bir operasyon neticesinde alıkonulduğu otelden kaçırılır ve Mussolini Kuzey İtalya’ya geçer. Burada faşist bir cumhuriyet kurduğunu ilan eden ancak bu uzun ömürlü olmaz ve kominist devrimcilerle yakalanır.

 

Roma hayalleri ile çıktığı yol, kuzey İtalya’da benzinlikte asılarak sona ermiştir. İlginçtir ki yakın dönemde İtalya’da sözleri Google’da en çok aratılan lider olduğu ortaya çıkmıştır.

 

 

Enver Hoca

Enver Hoca

1. Dünya Savaşı’nın ardından Arnavutluk’u yöneten Enver Hoca, komünist bir lider olup aynı zamanda ateistti. Ülkesinde çoğu din adamını öldürtmüştür. Ayrıca devletin resmi şeklini aiteimizm olarak belirlemiş, dünyada bunu yapan ilk ülke olmuştu. Kendisi sığınaklara takıntılı biriydi. Halkın parasının gelirlerini çoğunu sığınak , bunker yapmaya harcamış binlerce sığınak yaptırmıştır. Ayrıca kendisi de ömrünün son 8 senesini, yerin 100 metre altında sığınakta yaşamıştır.

 

Enver Hoca doğduğunda ailesi Enver Paşa’yı çok sevdiği için onun ismini kendisine koymuşlardır. Ayrıca Enver Hoca’nın Türkiye ile ilişkileri iyi olmuş, Birleşmiş Milletler’de yapılan Kıbrıs oylamalarında Türkiye’ye destek oy veren nadir ülkelerden biri olarak tarihe geçmiştir.

 

Kim İl Sung

Kim İl Sung

Kuzey Kore’yi yöneten Dede, baba, oğul 3 diktatör de dünya tarihine aşırılıklar ile geçmiş isimlerdir. 46 yıl Kuzey Kore’yi yöneten Kim İl Sung’un doğduğu ev bugün tapınak konumundadır. Kuzey Kore’nin resmi takvimi onun doğduğu gün ile başlamaktadır ve şu an Kuzey Kore resmi olarak 2 yüzyılını yaşamaktadır. Ayrıca Kim İl Sung’un doğduğu gün meşhur gemi Titanik’in battığı gündür. 15 Nisan 1912

 

Genel olarak diktatörlerin ortak özellikleri takıntılı uygulamalara sahip olmaları ve Narsist özellikler göstermeleri olmuştur. Diktatörlük ile yönetilen tarihte pek çok halk, oldukça acılar çekmiş bu diktatörlerin gidişlerinin ardından Uzunca bir süre bu ülkeler toparlanamamış durumdadır. Diktatörler ile ilgili en manalı sözlerden birini Hitler rejiminin uygulamalarından Brezilya’ya kaçan ve orada eşiyle birlikte intihar eden dünyaca ünlü yazar Stephan Zweig tarafından söylenmiş olan “Savaşa hazırlanan tüm diktatörler hazırlıklar tamamlanana kadar barıştan söz eder” dir.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.