Çandarlı Halil Paşa’nın Büyük Korkusu: İstanbul’un Fethi

20.09.2020
575
A+
A-
Çandarlı Halil Paşa’nın Büyük Korkusu: İstanbul’un Fethi

Çandarlı Halil Paşa’nın Büyük Korkusu: İstanbul’un Fethi

İstanbul Neden Çok Önemli Bir Konuma Sahipti?

İstanbul’un fethi, Müslümanlar için hem dünya hem de ahiret hayatında büyük kapılar açan bir kilit noktaydı. Bunun nedeni; Kuran-i Kerimde yazan övücü sözlerin varlığı ve halkın bu sözlere itimat etmesidir. İstanbul, Türkler tarafından İlayı Kelimatullah düşüncesiyle tarih boyunda defalarca fethedilmeye çalışmış ve uzun bir süre fethedilemediğinden “Kızıl Elma” diye tabir edilmiştir.

Çandarlı Halil Paşa Neden Korkuyordu?

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alması demek Çandarlı Halil Paşa’nın devletteki konumunun yerinden sarsılması demekti. Çandarlı Halil Paşa’nın İstanbul’un fethedilmesinden kaynaklı genel korkuları aşağıda listelenmiştir.

  • Çandarlı Halil Paşa’nın siyasi, şan-şöhret ve güç gibi unsurları kaybetmesi
  • Merkezi otoritenin güçlenerek tek elde toplanması

Çandarlı Halil Paşa’nın Faaliyetleri ve Sonu

Çandarlı Halil Paşa, bu korkularından dolayı Bizans’la Osmanlı Devleti’ne karşı iş birliği yapmış ve Bizans’a destek olmuştur. İstanbullun fethinden sonra Çandarlı Halil Paşa, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle infaz ettirilmiştir. Osmanlı tarihinde infaz edilmiş olan ilk sadrazam Çandarlı Halil Paşa’dır. Bu olaydan sonra Fatih Sultan Mehmet, devlet çalışanlarını (özellikle vezirleri) devşirmelerden seçmeye karar vermiştir.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.