Çanakkale’de Kaybolan İngiliz Kraliyet Alayı

18.04.2021
592
A+
A-
Çanakkale’de Kaybolan İngiliz Kraliyet Alayı

Dünya savaş tarihinin en kanlı ve mücadeleci savaşlarından biri olan Çanakkale savaşları hem Osmanlı Devleti hem de boğazı geçip İstanbul’u işgal etmek isteyen müttefik devletler açısından birçok harikulade olaylara da sahne olmuştur. İki tarafın boğaz boğaza mücadele ettiği Çanakkale cephesinde bir taraf yok etmek diğer taraf da var olmak için bütün güçlerini ortaya koymuşlardır. Ancak arada maddi güç bakımından büyük bir dengesizlik olduğu bütün otoriteler tarafından kabul olunmuş bir gerçektir. İtilaf devletlerinin büyük savaş gemilerine ve bitmek tükenmek bilmeyen insan gücüne karşı Osmanlı Devleti de varını yoğunu ortaya koymuş vatan savunması için Mehmetçikler büyük top mermilerine tabiri caizse göğsünü siper etmiştir.

Alçıtepe Taarruzu

Her türlü yolu denemelerine rağmen Gelibolu yarımadasının sadece kıyılarında tutunabilen itilaf devletleri bu bölgede daha sağlam tutunmak ve planlanacak harekatlar için son derece önemli olan bazı mevzileri ele geçirmek istiyordu. Yarımadaya hâkim bir konumda olan Alçıtepe bölgesi bunun için hedef olarak seçilmişti ve buraya ani bir gece baskını yapılması kararlaştırılmıştı. Taarruzu 54. Tümen yapacaktı ve İngiltere’den kraliyet alayları arasında en kıdemlilerinden olan Norfolk alayı da onları destekleyecekti. Baskın şekilde planlanan taarruzdan kesin bir netice elde edilmesi bekleniyordu. Aksi taktirde itilaf devletlerinin kıyılarda bile tutunması oldukça güç olabilirdi.

  1. tümene verilen taarruz emriyle birlikte gecenin karanlığında taarruza başlayan Yeni Zelandalı askerler Türk askerlerinin sert savunmasıyla karşılaştı. Tekrar tekrar denenen taarruzlar bir netice vermemiş 54. Tümen sert bir kayaya çarparcasına erimeye başlamıştı. Türk kuvvetleri tepeden açık alandan taarruz eden 54. Tümen askerlerini makineli tüfek ateşiyle yok etmeye başlamıştı. Ancak düşman kuvvetlerin asker gücü oldukça fazlaydı. Eriyen askeri birliğin yerini yenisi alıyordu. Yine de bu taarruz durdurulmuş tümenin büyük kısmı yok olmuştu. Bununla birlikte Türk tarafında da önemli kayıplar olmuştu. Bir taarruzu daha karşılayacak güçleri kalmamıştı.

Esrarengiz Bulut

Durumu yakından takip eden Müttefik orduları başkomutanı Ian Sir Hamilton kraliyet Norfolk alayının taarruzunu emretti. İngilizlerin en seçme birliklerinden olan Norfolk alayı tam teçhizatlı bir şekilde Alçıtepe’ye doğru yürümeye başladı. Günün ilk ışıklarıyla birlikte başlayan taarruzu Türk tarafı görüyor ancak karşı koyacak gücü olmadığından müdahale edemiyordu. Alay herhangi bir zorlukla karşılaşmadan Alçıtepe’den bir önceki tepeye ulaşmıştı. Önlerinde artık Alçıtepe vardı. Buranın kaybedilmesi demek Türk tarafı için savunmanın çökmesi anlamını taşıyordu. Hava hafif rüzgârlı ve bulutluydu. Tam tepede olan Norfolk alayı harekete geçmeye hazırlandığı sırada bir bulut tam tepeye doğru inmiş göz gözü görmez olmuştu. Norfolk alayının askerleri aldırmadan bulutun içine doğru yürüyorlardı. Bulutun içine giren bir daha çıkamıyordu. Son asker de bulutun içine girdiğinde bulut yükünü almış bir uçak gibi göğe yükselmiş ve gözden kaybolmuştu.

Hem düşman tarafından hem de Türk tarafından hayretlerle izlenen bu tuhaf olay o günün en çok konuşulan olayı olmuş hatta o günkü çatışmaların bile önüne geçmişti. İki taraf da bir müddet savaşa ara vererek tepeye çıkmış ve kaybolan askerlerden bir iz aramış ancak herhangi bir ize rastlayamamıştı.

Başkomutan Ian Hamilton günlük raporunda bu olaydan İngiliz Savaş Bakanı Lord Kitchener’a bahsetmiş ve bu olaydan sonra tanrının Türkler ’den yana olduğu kanaatine vardığını belirtmiştir. Bu rapor halen İngiliz Savaş Tarihi belgeleri arasında yer almaktadır.

Kimi otoritelere göre bu olay sadece bir efsaneden ibaret olarak görülse de Çanakkale savaşlarında verilen mücadele, yazılan destan ve Mehmetçiğin can siperane mücadelesi bilinen birçok harikulade olaya da sahne olmuştur. Her metrekaresi şehitlerin mübarek kanlarıyla sulanan Gelibolu yarımadası ve Çanakkale savaşlarında manevi bir kuvvetin Mehmetçiğin yanında olduğunu tahmin etmek zor değil. Aradaki güç farkı göz önüne alındığında bu şanlı vatan savunmasında bulut olayının yaşanmış olması da oldukça olasıdır.

 

Çanakkale Savaşı’nda gökten inen askerler,
Çanakkale Savaşı’nda beyaz elbiseli adamlar,
Norfolk Alayı gerçeği,
Norfolk Taburu,
çanakkale’de kaybolan ingiliz taburu,
Çanakkale Savaşı’nda Peygamber Efendimiz’i gören komutan,
Çanakkale Savaşı’nda yeşil sarıklılar,
57. alay,TARİHİ GERÇEKLER

Hazırlayan : Cem Demirtay

LÜTFEN  kaynak belirtin, tüm hakları saklıdır, alıntı yapılamaz

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.