SON DAKİKA
Viking mezarlarında üzerinde ‘Allah’ yazan kumaşlar bulundu Osmanlı’nın 24 eseri Halep’te yerle bir oldu! Kurıkan Türklerinin silah dökümevi bulundu Rus oyunu Genç Osman’ın Cülusu” tablosunu Kültür Bakanlığı satın aldı Ateistik Yanılgılar İlk Türk Yurdu Neresidir?
Anasayfa / Dünya Tarihi, Güncel Temmuz 20, 2013 7.306

George Washington Kimdir ?

 washington340Amerika Birleşik Devletleri’nin birinci başkanıdır. 22 Şubat 1732′de Virginia/Westmoreland’daki Bridges Creek’de doğmuştur. Mount Vernon 1799′da hayata gözlerini yummuştur.

İngiltere’den göç etmiş zengin bir çiftçinin oğludur. 17 yaşındayken kadastro memuru oldu. 1752′de üvey kardeşinin ölümüyle Mount Vernon’daki yurtluğunun ve Ohio Şirketi’nin başına geçti. Aynı yıl Güney Virginia komutan yardımcılığına atandı. 1753′te Le Boeuf Kalesi’ndeki Fransızların bölgeyi terketmeleri için uyarmakla görevlendirildi. 1754′te yarbaylığa yükseltilerek milis kuvvetlerinin başına getirildi. 1756′da başlayan Yedi Yıl Savaşı’nın komutanı oldu.

1758′de Dequesne Kalesi’nin alınmasından sonra askerlikten ayrılarak Virginia Kentliler Meclisi’ne seçildi. 1774′te kolonilerin İngiliz sömürge yönetimine karşı tutumların belirlenmesi için kurulan Birinci Kıta Kongresi’ne Virginia temsilcisi olarak katıldı. Ertesi yıl bu topluluğun başkanlığına aynı zamanda gönüllü milis kuvvetlerinin komutanlığına getirildi. İngilizleri 1776′da Boston’da, daha sonra da New York’ta yenilgiye uğrattı. 1787′de Philadelphia’da toplanan Kurucu Meclis’e başkanlık etti ve anayasanın hazırlanmasında ve kabul edilmesinde önemli bir rol oynadı.

1789′da devlet başkanlığına seçildi. Mecliste iki zıt görüşün temsilcileri olan federalist A. Hamilton ile demokrat T. Jefferson’a yer verdi. Ulusal bankanın kurulması, gümrük duvarlarının yükseltilmesiyle ilgilendi. İçki üreticisi çiftçilere vergi koyması üzerine ayaklanma çıktı. 1796′da bir Veda Söylevi yayımlanarak politikadan çekilerek çiftliğine yerleşti.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap