Xiaohe (Lolan) Güzeli

07.08.2013
7.030
A+
A-
Xiaohe (Lolan) Güzeli

Xiaohe (Lolan) güzeli bir Otaçı;

Doğu Türkistan’ın Tarım Havzasında, sıcak çöl kumları altında bulunan yüze yakın mumyadan biri olan; Xiaohe Güzeli. Mısır Mumyalarının bile ötesinde bir mumyalama yapısıyla korunmuş, keçeden yapılmış olağan üstü giyimi ile Xiaohe Güzeli, kendisinden önce bulunmuş olan Loulan Güzeli gibi 3800 999415_197276607107463_1561072892_nyaşlarında.
Koyun, kuzu ve sığır sinirleri, sığır kulağı, süt beyaz yapılmış bazı lapalar, ne olduğu bilinen 2-3 farklı ot çeşidi mumyaya sarılmış olarak bulundu. Gömülme şekli ve etrafını çeviren toprağın – kumun yapısı da bu kurganı havadan ve değişik etkenlerden oldukça koruyor. Tüm bunlar birleştiğinde ise güçlü bir mumyalama yapısı ile karşılaşıyoruz.

Xiaohe Güzeli bulunduğunda, yanında; “deri kase, ot ile örülmüş sepet, kolye, blezik, tarak, kuş tüyü, çeşitli otlar, ip etekli keçe giysisi yanında yün pelerin bulunmakta. Başlığını oluşturan külah şeklinde keçenin etrafına dolanmış olan urgana tutturulmuş büyük bir ot dalı da yer almaktaydı. Bilindiği üzere en eski Kamlar anaerkil yaşamda kadınlardan oluşmaktaydı. Külah şeklinde eski giyim yapısı bir çok Türk Kamı tarafından terk edilmiş olsa bile, “Ak sakallarda ve Baksılarda” kullanımına uzun süre devam etmişti. Kadın Kamların kadim geçmişi, ileride erkek Kamların alacağı üstünlüğe yerini bıraksa da; giyim yapısı, takıları ve içeriği anlamında eskiye vurgular yapılmaya devam ederek sürmekteydi. Xiaohe Güzeli ve daha bir çok mumya; Kadın Kamların ve belkide doğrudan Otaçıların (iyileştirici)  bulunan en eski örneklerinden biri olmalı.

ETİKETLER: , , , ,
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.