Unutulan Bir Kahraman Gazi Umur Efsanesi

14.10.2020
669
A+
A-
Unutulan Bir Kahraman Gazi Umur Efsanesi

Gazi Umur Bey’in Türk Denizciliği İçin Önemi

Gazi Umur Türk denizcilik tarihi için önemli bir isim haline gelmiştir. Sahil bölgelerinde düzenlediği seferlerle bağımsız bir lider olarak faaliyet göstermekteydi. Gazi umurun düzenlediği seferler gaza olarak nitelendirilmektedir. Çünkü bu lider sahil bölgelerinde Müslüman olmayanlara karşı verdiği mücadeleler ile bilinmektedir.

Denizlere bu denli hakim olmak, Müslüman Türklerin Anadolu’da tam hakimiyet isteğini pekiştirmek için son derece önemli bir durumdu. Bu nedenle Gazi Umur’un Türk denizcilik tarihi adına önemli birisi olduğu yadsınamaz.

Haçlı orduları Gazi Umur bey tarafından kontrol edilen İzmir limanı ve kalesini geri almak için sayısız denemede bulundu. Bu doğrultuda defalarca ordu tertipleyen Haçlılar aynı sayıda bozguna uğradılar.

25 yaşındayken Aydınoğulları Beyliği’nin lideri haline gelen Gazi Umur hayatı boyunca sayısız ve aralıksız mücadeleler verdi. Bu mücadelelerin hemen hepsi Müslüman olmayanlara karşı İslamiyet’i yayma amacıyla yapılmıştı. İzmir hakimiyeti sırasında burada kurduğu tersane ile güçlü bir donanma üretti ve yetiştirdi. bu kurdu donanma ile Girit ve Kıbrıs’a da seferler düzenlemeyi ihmal etmedi. Buna ek olarak Gelibolu üzerinden Balkanlar’a yöneldi ve ayrıca boğazlardan geçerek Karadeniz kıyılarına akınlar düzenledi.

Belirli dönemlerde Bizans imparatoruna askeri anlamda destek vererek bu hizmetlerinin karşılığında da çok ciddi maddi gelirler elde ettiği bilinmektedir. Askerlerini de motive ederek kendi davası uğruna savaşmalarını sağlamıştır.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.