ALTIN 459,74
DOLAR 7,6656
EURO 8,9184
BIST 9,7602
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

Tarihte bugün Atatürk – 27 Mayis

28.05.2014
1.994
A+
A-
Tarihte bugün Atatürk – 27 Mayis
Reklam

27 Mayis

1938 – Atatürk’ün, Ankara’dan İstanbul’a gelişi (ölüm tarihine kadar İstanbul’da kalmıştır).

1936 – Atatürk’ün, Dolmabahçe Sarayı’nda İngiliz Lortlar Kamarası üyelerinden Lord Loyd’u kabulü.

1935 – Ulusal bayram ve genel tatiller hakkında Kanun TBMM’de kabul edildi.
Haftalık resmi tatil, cuma gününden pazara alındı.

TBMM’de hafta sonu tatilini, ulusal ve dini bayramların tatil sürelerini düzenleyen kanun kabul edildi. Buna göre hafta sonu olarak Pazar günü kabul edildi. Tatil ise Cumartesi saat 13’ten başlayıp, Pazartesi sabahına kadar sürecek biçimde belirlendi.

Atatürk’ün, Dolmabahçe Sarayı’nda Amerikalı kadın gazeteci Gladys Baker’in sorularına cevapları: “Yeni Türkiye’yi görmüş ve tanımış olanlar bilirler ki, Türk Cumhuriyeti topluluğu kendisine hedef olarak insanlığı ve kültürü almıştır. Türk’ün yeni gittiği yol ve varmak istediği nokta kültür hayatında yükselmek, insanlık yolunda ilerlemek ve elinden geldiği kadar barışa ve insanlığa hizmet etmektir.” “…Türkiye’de bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü Türk Hükûmeti’nin ilk gayesi, halka hürriyet ve mutluluk vermek, askerlerimize olduğu kadar, sivil halkımıza da iyi bakmaktır!”

Atatürk’ün, Birinci Türk Basın Kurultayı’nın saygı telgrafına teşekkürlerini bildiren cevabı.

Atatürk’ün, Türk Hava Kurumu Altıncı Kurultayı’nın sevgi ve bağlılık telgrafına teşekkürlerini bildiren cevabı.

1933 – Atatürk’ün, gece İsmet Paşa’nın köşküne gidişi, bir süre kaldıktan sonra Çankaya’ya dönüşü.

27 Mayıs 1928 Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Afgan Kralı Amanullah Han ile

27 Mayıs 1928
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Afgan Kralı Amanullah Han ile

1928 – Afganistan Kralı Amanullah Han’ın, Ankara’dan ayrılırken Hâkimiyet-i Milliye gazetesi muhabirine demeci: “…Gazi, dünyanın en büyük adamı ve en önemli bir askeridir. Kendileriyle haberleşiyor, tanışıyor ve seviyordum. Fakat görüştükten sonra kıymetinin büyüklüğünü daha iyi anladım.”

1921 – Ahmet İzzet Paşa’nın, Atatürk’e telgrafı: “Fransa eski nazırlarından Franklin Bouillon bazı görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya gelmek arzusundadır.”

1920 – Bolu, isyancıların elinden alındı.

1920 – Batı Trakya Hükümeti kuruldu.

1919 – Atatürk’ün, Yıldırım Kıtaatı Müfettişliği’ne “İzmir Müdafaa-i Milliye ve Redd-i İlhak Cemiyeti Merkez Heyeti’nin halen nerede bulunduğu”nu soran telgrafı.

Yunan kuvvetleri bir gün önce işgal ettikleri Manisa’dan sonra bugün de Aydın’a girdi.

1918 – Atatürk’ün, İstanbul’dan Viyana’ya gelişi ve Cottage Sanatoryumu’nda tedavi altına alınışı (Atatürk’e burada böbrek rahatsızlığı nedeniyle 3 haftalık bir tedavi uygulanmıştır). (Atatürk’ün İstanbul’dan Viyana’ya geliş tarihi belli değildir; ancak 27 veya 28 Mayıs tarihi olayların akışına uygun düşmektedir).

1915 – Yer Değiştirme (Tehcir) Kanunu çıkarıldı.

1915 – Alman U-21 denizaltı gemisinin İngiliz Majestic zırhlısını batırışı.

Reklam
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.