TARİH VE ZAMAN

05.10.2023
20
A+
A-

Tarih geçmişte yaşanmış olan olayları yer ve zaman göstererek neden sonuç ilişkisi içerisinde belgelere dayanarak inceleyen tarafsız bir bilim dalıdır. Dolayısıyla tarihte subjektiflik değil objektiflik esas alınırç

Tarih ancak kaynaklara dayanılarak yazılır. Kaynağı olmayan bilgiler ya da kesin olmayan tarih bilgileri bize hem geçmiş hem de gelecek üzerinde kötü bir algı ortaya çıkarır. Tarihi kaynakları ya da tarihi olayları günümüz şartlarına bakarak mukayese edemeyiz. Çünkü eski dönemin şartları ile yeni dönemin şartları arasında neredeyse dağlar kadar fark vardır. Tarihi kaynaklar aynı zamanda  arkeolojik kazılarda, müzelerde, kütüphanelerde ve arşivlerde aradan yıllar geçse de hala yerini alır.

Tarihi kaynakların yazımında en önemli ilke tarafsız bir kaynak ortaya çıkarmaktır. Tarihi kaynaklarda milletler, medeniyetler, toplumlar ya da devletler aşağılanamaz, küçük duruma düşürülemez ya da bunun tam aksine tarihi kaynaklarda medeniyetler ya da devletler aşırılı bir şekilde övülemez. O zaman tarihi kaynak tarihi kaynak olmaktan son derece uzaklaşarak taraflı ve yanlı bir kaynak olarak sektörde yerini alır.

İnsanlık tarihinin elbette bir bütün olarak incelenmesi son derece zor durumlardan biridir. Bunun için tarihi olayların tasnif edilmesi ve düzenlenerek basıma verilmesi gerekir.

Tarih mutlaka her yaşta öğrenilmesi gereken bir bilim dalıdır. Tarih öğrenmek geçmişe gelecek arasında insanla arasında oldukça iyi bir bağ kurar. Geçmişle geleceğin inşasını tarihi kaynaklar yapar. Tarih öğrenen bir insanın araştırmacı, sorgulayıcı yönleri ön plana çıkar. Bizlerin de her yaşta tarihi bilgileri öğrenmeye ihtiyacımız vardır. Sizler de müsait olduğunuz her an tarihe merak salarak tarafsız bir tarih kitabı okuyabilirsiniz. Tarihi olayları kitaplardan takip etmek sizin için sıkıcı bir durum oluyorsa bunun için size önerebileceğimiz en güzel çözüm tarihi diziler ve filmler seyredebilirsiniz. İzlediğiniz tarihi dizi ve filmlerde ilginizi çeken olayları not edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.