Stadel Aslanı Nedir Ne Zaman Keşfedildi

Stadel Aslanı Nedir Ne Zaman Keşfedildi

Stadel Aslanı Nedir?

Aslan adam heykeli demek olan Stadel aslanı bir sanat harikasıdır. Yaklaşık 40 bin yıllık bir geçmişe sahip olan bu eser Mamut fildişinden yontularak yapılmıştır. Otuz santimetreden daha fazla uzunlukta olan heykel aslanı andıran duruşu ve güçlü yapısıyla dikkat çekiyor. Birçok heykeltıraş ve sanat tarihçisi kırk bin yıl önce yapılmış bir heykelin nasıl bu kadar canlı çizgilere ve etkili bakışlara sahip olduğu konusunda hayranlığını gizleyemiyor.

Stadel aslanı dışarıdan bakılınca insan ve hayvan karşımı bir heykeli andırmaktadır. Bunun yanında yapımında olağanüstülüğü sembolize eden bir ilgi çekicilik bulunmaktadır. Bu da onu oldukça güçlü, gizemli ve ilgi çekici yapmaktadır.

Ne Zaman Keşfedildi?

1939 yılında Güney Almanya’da yapılan kazı çalışmalarında bir mağarada keşfedilen Stadel aslanı kendisiyle aynı ismi taşıyan mağarada bulunmuştur. Ortaya çıkması çok eski zamanlardaki bir efsaneyi de gündeme getirmesi açısından önem arz etmektedir. Yapıldığı dönemin en güçlü ve etkili hayvanı olan aslan adam kendisinden daha güçlü ve yırtıcı olan Mamut dişinden yapılmıştır. Yapılan diğer aslan tasvirlerinden farkı ise yelesi olmayan yırtıcı bir hayvan görüntüsünde olmasıdır.

Yapılan Arkeolojik Çalışmalar

Stadel Aslan’ının bulunduğu Stadel mağarasının çevresindeki mağaralarda yapılan arkeolojik kazılarda birçok küçük heykelcik de ortaya çıkarılmıştır. Yine birçok taş, kemik, alet bu mağarada bulunmuştur. Aynı bölgede bulunan Stadel mağarası ise ağzı kuzeye bakmakta ve güneş almamaktadır. Diğer mağaralara göre insan hareketliliğinin az olduğu bir mağara olan Stadel Mağarası ayrıca kuzeye bakması sebebiyle oldukça soğuk bir mağaradır. Stadel aslanı heykeli bu mağarada karanlık ve soğuk bir odada bulunarak gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu özellikleriyle Stadel mağarası için araştırmacılar daha çok dini ritüellerin yerine getirildiği bir mağara olarak açıklama yapmaktadır.

Aslan adam heykeli her ne kadar sanat tarihi, arkeoloji çalışmaları vb. bilimler için önemli olsa da dini bir yöne de sahiptir. Dini inançların bilinen en eski kanıtı ve var olduğuna delil olarak düşünülen Stadel aslanı dini inanç ve bir dine ait olmanın insan ve toplumlar üzerinde ne kadar önemli olduğu konusunda fikirler vermektedir. Bunun yanında yazının bulunmasıyla başlanılan tarihi devirlerin ve yüksek medeniyetin yazıdan çok önce de var olduğu kanaatini canlı tutmuştur.

Stadel mağarası ve çevresi 2017 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine almıştır. Şu anda Aslan adam heykeli British Museum’da sergilenmektedir.

 

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM