Satanizm Nedir

21.12.2020
281
A+
A-
Satanizm Nedir

Dünya çapında pek çok kişi ve toplum tarafından bilinen Satanizm insanların bildiğinden daha derin bir olgudur. Satanizm de basit bir görüşten fazlası olarak uzun süredir var olan bir isyan hareketidir. Bu isyan hareketi dünya üzerinde bulunan tüm dinlere karşı bir baş kaldırma durumudur.

Özellikle asi kişiliğe sahip kişilerin bulundukları toplumun mensup olduğu dine inanmama durumundan gelen satanizm 1966 yılında ortaya çıktı. Bu tarihte San Francisco’da “Şeytanın Kilisesi” adında bir mekan açan ve Satanizmin kurallarını belirlediği “Şeytanın İncili” isimli bir kitap yazan Anton Lavey Satanizmin kurucusudur.

Hristiyanlık İçinde Bir Sapkınlık

Başta Hristiyanlık olmak üzere pek çok dinde iyiliğin ve tanrının düşmanı olarak görülen şeytanı yüce bir kimlik haline getiren Satanizm aslında herhangi bir dini hedef almadan tüm dinlere karşı çıkma durumudur. Bu inanışın adı da Fransızca kökenli olan ve Türkçe anlamı da şeytan olan “Satan” kelimesinden gelmektedir.

Satanizm tarih boyunca dinlere baş kaldırmak isteyen pek çok grup gibi başlasa da zaman içinde kendine önemli sayıda destekçi bulmuştur. Bu süreçte destekçi bulmak için farklı faaliyetlerde bulundukları da bilinmektedir. Özellikle kafası karışık ve isyankar karaktere sahip olan ve on sekiz ile yirmi yaşları arasında bulunan bireyler satanizm için harika birer kurbandır.

Gençlerin Satanizm İle Tanışma Dönemi

Sosyal hayatında belirli başarısızlıklar yaşayan gençler özellikle bunalım dönemine girerek hayata karşı isyanını arttırabilir. Bu gibi bireyler özellikle ergenlik döneminden sonra ya da ergenlik sırasında sıkça görülmektedir. Hayatında yaşadığı başarısızlıkların verdiği mutsuzluk ve baskı sebebiyle mutluluğu farklı olgularda arayan genç bireylerin kafası satanizm gibi kavramlarla karışabilir.

Toplum içinde bulunan bir dine sadık kalma ve bu dinin gerekliliklerini yerine getirme olgusu özellikle kafası karışık ve bunalımdaki gençler için zorlayıcı olabilir. Bu durumdaki kişiler dinin gerekliliklerinden ve bu gerekliliklerin getirdiği baskılardan kurtulmak için Satanizmi bir kaçış yolu olarak görebilirler. Bu şekilde karmaşık durumda olan bireyler satanizm üyeleri tarafından oluşumun içine çekilir.

Özellikle belirli misyonları olan kişiler yeni müritlerin oluşuma dahil edilmesi için öncelikle kişileri belirler. Bu kişiler belirlendikten sonra kibar davetler ile oluşuma girmeleri sağlanır. Oluşuma girdikten sonra bu kişilerin kendilerini önemli hissetmeleri için görevler verilir ve zamanla oluşuma entegre edilirler.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM