Sağcı” ve “Solcu ” terimleri nereden geliyor

07.12.2020
467
A+
A-
Sağcı” ve “Solcu ” terimleri nereden geliyor

Herkes tarafından sıkça kullanılan ancak nereye dayandığı bilinmeyen kavramlardan biri de sağcı ve solcu kavramlarıdır. Bu kavramlardan “sağcı” kelimesi muhafazakar kesimi temsil ederken “solcu” kelimesi de sosyalist grubu temsil etmektedir. Bu durum dünya üzerindeki tüm ülkelerde farklılık oluşturmaktadır.

Bu durum 1789 yılında Fransız Ulusal Meclisinin Anayasa çalışmalarında ilk tohumları atılan bir durumdur. Bu süreçte Kral’ın önerileri karşısında önemli bir muhalefet grubu oluşur. Bu ayrılık sürecinde kralı destekleyen ve daha muhafazakar olan kesim Kral XVI. Louis’in sağ tarafından otururken karşıt kesim de sol tarafından oturur.

Fikir Ayrılığı Bir Süre Sonra Oturma Düzenine Yansır

İki grup arasında bir süre boyunca devam eden fikir ayrılığı farklı sebeplerden dolayı bir süre sonra oturma düzeninde de farklılık olarak ortaya çıkar. Muhafazakar kesimde bulunanlar monarşi destekçileridir ve sağ kanatta oturmaya başlarlar. Bu durum karşısında sol tarafta oturmaya başlayan monarşi karşıtları da solcu olarak bilinen grubun temsilcileri halindedir.

Bu dönemlerde oturma düzeninin farklı olması kimse için bir şey ifade etmese de ilerleyen dönemlerde bu ayrım bir sembol haline gelecektir. Sağ ve sol taraftaki gruplar dünyanın pek çok yerinde siyasi görüşleri ifade edecektir.

Sağcı Gruptan Bir Baron Terimleri İlk Kez Kullandı

Oylama ve anlaşmazlık sürecinde iki taraf farklılıklar yaşasa da ilk aşamalarda bu durum sağcı ve solcular olarak ayrılmamıştır. Sonraki dönemlerde tartışmalar devam ederken sağ tarafta bulunan bir baronun iki farklı fikir grubunu sağ ve sol olarak tanımlamasından sonra durum sağcıların savunduğu fikirler ve solcuların savunduğu fikirler olarak adlandırılmaya başlamıştır.

Bu tartışma sürecinde dile yerleşmeye başlayan sağ ve sol kavramları 1800’lerin ortalarında partilerin bile kendilerini sağcı ya da solcu olarak tanımlamalarına kadar dayanmıştır. Durum Fransa’da yaygın hale geldiği için ilk olarak Fransızcada dile yerleşmiştir. Ardından “aşırı sağcı” ve “aşırı solcu” gibi kavramlar ve gruplar da görülmeye başlamıştır. İlerleyen dönemlerde de Fransa’da başlayan bu sağcı ve solcu kavramlar farklı siyasi görüşleri ifade etmek için dünyanın farklı ülkelerinde bu şekilde kullanılmaya başlamıştır. Ülkemiz 1965 yılında CHP lideri İsmet İnönü partisinin “ortanın solu” olarak adlandırılan bir konumda bulunduğunu belirterek ilk kez Türkiye’de bir partinin sağ ya da sol saflarında bulunduğunu belirten kişi olmuştur.

Hazırlayan : Cem Demirtay

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.