MESİH BEKLENTİSİ

01.11.2023
28
A+
A-

Kudüs,kutsal ve kutsi anlamına gelmektedir. Batı son dönemlerde Mesih algısı oluşturmaya çalışmaktadır. Peki bu konuda Batı nasıl bir Mesih anlayışı benimsiyor? Gelin hep birlikte ele alalım.

Yahudilere Göre Vaadedilmiş Topraklar 

Yahudilere vaat edilen topraklar, Eski Ahitler’e göre” Nil’den Fıra’a uzanan coğrafyayı kapsar.

Kur’an-ı Kerim’de Mesih ayetleri 

Aşağıda Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Mesih ayetleri yer almaktadır:

Al-i İmran Suresi, 45. ayet:

Hani melekler, dediler ki: “Meryem, doğrusu Allah Kendinden bir kelimeyi sana müjdelemektedir. Onun adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. O, dünyada ve ahirette ‘seçkin, onurlu, saygındır’ ve (Allah’a) yakın kılınanlardandır.”

Nisa Suresi, 157. ayet:

Ve: “Biz, Allah’ın Resulü Meryem oğlu Mesih İsa’yı gerçekten öldürdük” demeleri nedeniyle de (onlara böyle bir ceza verdik.) Oysa onu öldürmediler ve onu asmadılar. Ama onlara (onun) benzeri gösterildi. Gerçekten onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, kesin bir şüphe içindedirler. Onların bir zanna uymaktan başka buna ilişkin hiçbir bilgileri yoktur. Onu kesin olarak öldürmediler.

Nisa Suresi, 171. ayet:

Ey Kitap Ehli, dininiz konusunda taşkınlık etmeyin, Allah’a karşı gerçek olandan başkasını söylemeyin. Meryem oğlu Mesih İsa, ancak Allah’ın elçisi ve kelimesidir. Onu (‘OL’ kelimesini) Meryem’e yöneltmiştir ve O’ndan bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve elçisine inanınız; “üçtür” demeyiniz. (Bundan) kaçının, sizin için hayırlıdır. Allah, ancak bir tek İlah’tır. O, çocuk sahibi olmaktan Yücedir. Göklerde ve yerde her ne varsa O’nundur. Vekil olarak Allah yeter.

Nisa Suresi, 172. ayet:

Mesih ve yakınlaştırılmış (yüksek derece sahibi) melekler, Allah’a kul olmaktan kesinlikle çekimser kalmazlar. Kim O’na ibadet etmeye ‘karşı çekimser’ davranırsa ve büyüklenme gösterirse (bilmeli ki,) onların tümünü huzurunda toplayacaktır.

Maide Suresi, 17. ayet:

Andolsun, “Şüphesiz, Allah Meryem oğlu Mesih’tir.” diyenler küfre düşmüştür. De ki: “O, eğer Meryem oğlu Mesih’i, onun annesini ve yeryüzündekilerin tümünü helak (yok) etmek isterse, Allah’tan (bunu önlemeye) kim bir şeye malik olabilir? Göklerin, yerin ve bunlar arasındakilerin tümünün mülkü Allah’ındır; dilediğini yaratır. Allah herşeye güç yetirendir.

Maide Suresi, 72. ayet:

Andolsun, “Şüphesiz Allah, Meryem oğlu Mesih’tir” diyenler küfre düşmüştür. Oysa Mesih’in dediği (şudur:) “Ey İsrailoğulları, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a ibadet edin. Çünkü O, Kendisi’ne ortak koşana şüphesiz cenneti haram kılmıştır, onun barınma yeri ateştir. Zulmedenlere yardımcı yoktur.”

Yahudilikte Mesih Beklentisi 

Orta Doğu dinlerinde Mesih beklentisi oldukça fazladır. İnsanlık kaos ortamının olduğu yerde kurtarıcı arayışı bekler. Yahudililer bu bağlamda Hz. Musa, İsrailoğlulları’nı Sina Çölü’ne götürdü. Hz. Davut döneminde ise bütün kabileler birleştiriliyor ve Hz. Davut Kudüs’ü başkent haline getirdi. Hz. Davut parça parça olan İsrail’i kuruyor. Yeşaya Kehaneti’nde de denilir ki birbirinize sabredin. Mesih gelecek. Sizi kurtaracak. İsrail Krallığı’nı tekrar kuracak. Bu durum kurtarıcı temellidir. Bu inanış tamamı ile toplumun kendi beklentisidir. İlahi bir durum söz konusu değildir. Yahudilerdeki Mesih İnancı’nın soyu Davut soyundan gelecek.

Yeşaya Kehaneti Nelerdir?

Aşağıda Yeşaya kehanetleri yer almaktadır. Yeşaya kehanetleri İsrail’e barış ve umut vaadi verir.

İsrail, Tanrı’nın seçkin halkı olacaktır.

İsrail, tüm uluslara adalet ve kurtuluş getirecektir.

İsrail, dünyanın ışığı olacaktır.

İsrail, Tanrı’nın krallığı olacaktır.

 

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.