KUTSAL AHİT SANDIĞI NEDİR NEREDEDİR

05.05.2021
906
A+
A-
KUTSAL AHİT SANDIĞI NEDİR NEREDEDİR

AHİT SANDIĞI NEDİR?

Kuran-ı Kerim’de kendisinden tabut olarak bahsedilen ahit sandığı Yahudiliğin kutsal kitabı Tevrat’ta belirtildiği üzere “şehadet sandığı” veya “tanrının sandığı” olarak isimlendiriliyor. Yahudilik inancına göre yapılması Allah tarafından emredilen ve şekli ile ölçüleri yine Allah tarafından bildirilen kutsal bir sandıktır. Tevrat’ta Hz. Musa’ya bildirildiğine göre sandığın akasya ağacından, iki buçuk arşın uzunluğunda, bir buçuk arşın eninde ve bir buçuk arşın yüksekliğinde olması şeklinde tarif edilmiştir. Bununla birlikte sandığın iç ve dış taraflarının saf altınla kaplanacağı ve taşımasının kolay olması bakımından da ön ve arka taraflarına iki adet dökme altın kulp takılması emredilmiştir. Sandığın taşıyacağı yük ise kutsal ahit tabletleri olacaktır. Sandığın üstü tekrar bir örtüyle kapatılacak ve örtünün baş ile arka kısmına “yüzleri birbirine karşı, kanatları ile kefaret örtüsünü örtecek, kanatları yukarı doğru açık” iki melek sureti yerleştirilecektir.

Ahit Sandığının İçinde Ne Var?

Yahudiler tarafından kutsal olarak kabul edilen ahit sandığı Yahudi inancına göre Tevrat’ta yapımı Hz. Musa’ya emredilmiştir. Sandığın şekli ve nasıl yapılacağı ise yine aynı şekilde Allah tarafından Hz. Musa’ya bildirilmiş ve sandık buna göre yapılmıştır. Kaynaklarda ahit sandığının içinde “kutsal ahit tabletlerinin olduğu veya kutsal Tevrat nüshalarının bulunduğu belirtilmektedir. Bu sebeple ahit sandığı özellikle İsrailoğulları’nın devamı olan Yahudiler tarafından kutsal kabul edilmektedir.

Ahit Sandığı Kayıp Mı?

Tevrat’ta geçen ayetlerde kutsal ahit sandığının tekrar bulunduğunda Yahudilerle Tanrı’nın tekrar konuşacağı ifade ediliyor. Bu yüzden Yahudiler sandığa büyük bir kutsal mana yüklüyorlar. Diğer taraftan sandığın kayıp olup olmadığı net bir şekilde bilinmiyor. Ayrıca Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat’ta geçen ayetlerde Yahudilerde eskiden yapılan ahdin haricinde yeni bir ahit yapıldığı ve artık bu sandığa gerek kalmadığı belirtilmektedir. Yine aynı ayetlerde Ahit sandığının Tanrı’nın kavmi tarafından özlenmeyeceği bir zamanın geleceği bildirilmiş ve bu ayetlerle birlikte ahit sandığı eski kutsiyetini kaybetmiştir.

Yahudiler Açısından Önemi Nedir?

İsrailoğulları için kutsal ahit sandığı Tanrı’yla aralarındaki bağlantıyı sağlaması ve kendilerine güç kattığına inanmaları sebebiyle önemlidir. Tanrı’nın emriyle yapılan sandıkta Tanrı’yla yapılan ahitlerin muhafaza altına alınması ahit sandığına Yahudiler adına önemli bir kutsallık sağlamıştır. Diğer taraftan Hem Tevrat’ta hem de İslam’ın Kutsal kitabı Kuran-I Kerim’de bu sandıktan bahsedilmesi ve bu sandığın taşıyıcısı olarak Harut ile Marut adında iki kutsal meleğin vazifelendirildiğinin bildirilmesi sandığın kutsal sayılmasına sebep olmuştur.

Diğer taraftan İsrailoğulları’nın düşmanlarıyla girdikleri savaşlarda kendilerine güç getirdiklerine inandıkları Ahit sandığından medet ummaları da ahit sandığını onlar için önemli kılmıştır. Nitekim İsrailoğulları’nın Filisti kavimleriyle yaptıkları savaşta yenilmeleri sandığın onların elinden çıkmasına sebep olmuştur. Ancak diğer kavimler sandığı götürdükleri her şehirde farklı hastalıklar ve rahatsızlıklarla karşılaşmış ve sandığın lanetli olduğuna inanarak sandığı İsrailoğulları’na iade etmişlerdir.

Netice olarak Tanrı’nın emriyle Musa peygamber tarafından yapılan ve içinde Yahudiler ’in kutsal emirlerinin taşındığı ahit sandığının tekrar ortaya çıkması Yahudiler tarafından beklenmektedir.

 

Hazırlayan : Cem Demirtay

İletişim mail: cemdemirtay@gmail.com

kaynak belirtin, tüm hakları saklıdır, alıntı yapılamaz

 

https://www.facebook.com/tarihigercekler1/

Ahit Sandığı hangi Peygambere aittir? ,

Yahudilikte Ahit Sandığı nedir?,

Ahit Sandığı hangi ayette geçiyor?,

Ahid Sandığı nerede?,Atatürk Ahit sandığı
Ahit sandığı ekşi,
Tevrat’ta ahit sandığı,
Ahit Sandığı Belgeseli,
İncilde Ahit sandığı,
Ahit Sandığı ile ilgili hadisler,
Ahit Sandığı sırrı,

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.