KUR’AN-I KERİM’DE İSRAİLOĞULLARI İLE İLGİLİ AYETLER

22.09.2023
90
A+
A-

Bu yazımızda siz kıymetli okuyucularımıza Kur’an-ı Kerim’de adı geçen  İsraioğlulları’ndan bahsetmek isteriz. İsrailoğulları sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın  döneminde yaşamlarını Arap yarımadasında sürdürmüş Yahudilere denilmektedir. Bunun yanı sıra Hz. Yakup’un 12 oğlunun soyundan gelmektedirler. Yüce Allah İsrailoğulları’ndan Kuran-ı Kerim’de şu ayetler ile bahsetmiştir:

Maide Suresi, 12. ayet:

Andolsun, Allah İsrailoğulları’ndan kesin söz (misak) almıştı. Onlardan on iki güvenilir- gözetleyici göndermiştik. Ve Allah onlara: “Gerçekten Ben sizinle birlikteyim. Eğer namazı kılar, zekatı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah’a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım. Bundan sonra sizden kim inkar ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır.”

Saff Suresi, 6. ayet:

Hani Meryem oğlu İsa da: “Ey İsrailoğulları, gerçekten ben, sizin için Allah’tan gönderilmiş bir elçiyim. Benden önceki Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra ismi “Ahmed” olan bir elçinin de müjdeleyicisiyim” demişti. Fakat o, onlara apaçık belgelerle gelince: “Bu, açıkça bir büyüdür” dediler.

İsra Suresi, 4. ayet:

Kitapta İsrailoğulları’na şu hükmü verdik: “Muhakkak siz yer(yüzün) de iki defa bozgunculuk çıkaracaksınız ve muhakkak büyük bir kibirleniş-yükselişle kibirlenecek-yükseleceksiniz.

 

 

Bakara Suresi, 246. ayet:

Musa’dan sonra İsrailoğulları’nın önde gelenlerini görmedin mi? Hani, peygamberlerinden birine: “Bize bir melik gönder de Allah yolunda savaşalım” demişlerdi, O: “Ya üzerinize savaş yazıldığı halde savaşmayacak olursanız?” demişti. “Bize ne oluyor ki Allah yolunda savaşmayalım? Ki biz yurdumuzdan çıkarıldık ve çocuklarımızdan (uzaklaştırıldık.)” demişlerdi. Ama onlara savaş yazıldığı (öngörüldüğü) zaman, az bir kısmı hariç yüz çevirdiler. Allah zalimleri bilir.

İsra Suresi, 2. ayet:

Musa’ya kitap verdik ve “Benden başka vekil edinmeyin” diye onu İsrailoğulları’na kılavuz kıldık

 

Maide Suresi, 110. ayet:

Allah şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu’l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitab’ı, hikmeti, Tevrat’ı ve İncil’i öğrettim. İznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun da (yine) iznimle ona üfürdüğünde bir kuş oluveriyordu. Doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, (yine) Benim iznimle ölüleri (hayata) çıkarıyordun. İsrailoğulları’na apaçık belgelerle geldiğinde onlardan inkara sapanlar, “Şüphesiz bu apaçık bir sihirdir” demişlerdi (de) İsrailoğulları’nı senden geri püskürtmüştüm.”

Araf Suresi, 137. ayet:

Kendisine bereketler kıldığımız yerin doğusuna da, batısına da o hor kılınıp-zayıf bırakılanları (müstaz’afları) mirasçılar kıldık. Rabbinin İsrailoğulları’na olan o güzel sözü (vaadi), sabretmeleri dolayısıyla tamamlandı (yerine geldi). Firavun ve kavminin yapmakta oldukları ve yükselttiklerini (köşklerini, saraylarını) da yerle bir ettik.

Saff Suresi, 14. ayet:

Ey iman edenler, Allah’ın yardımcıları olun: Meryem oğlu İsa’nın havarilere: “Allah’a (yönelirken) benim yardımcılarım kimlerdir?” demesi gibi. Havariler de demişlerdi ki: “Allah’ın yardımcıları bizleriz.” Böylece İsrailoğulları’ndan bir topluluk iman etmiş, bir topluluk da inkar etmişti. Sonunda Biz iman edenleri düşmanlarına karşı destekledik, onlar da üstün geldiler.

İsra Suresi, 104. ayet:

Ve onun ardından İsrailoğulları’na söyledik: “O toprak (yurt)ta oturun, ahiret va’di geldiğinde hepinizi derleyip-toplayacağız.”

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ayetlerden de yola çıkarak Hz. Muhammed döneminde yaşamlarını sürdürmüş İsrailoğulları bozgunculuk yapan, kibirlen bir toplumdur. Özellikle bir kısmı bu toplulukta Allah’a iman ederken bir kısmı da Allah’a haşa ortak koşmuştur. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de hemen hemen pek çok surede İsrailoğulları’nı ikaz etmişlerdir. İçlerinden Yüce Allah’ı inkar edip de Allah’a, peygamberlere ve Kuran- ı Kerim’e iman etmeyenlerin Yüce Allah saraylarını ve köşklerini yerle bir etmiştir.

 

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.