Kabe’nin Bilinmeyen Sırları Nelerdir?

30.07.2023
156
A+
A-
Kabe’nin Bilinmeyen Sırları Nelerdir?

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza güllerin sultanının kabri olan, yeryüzündeki ilk mescidimiz Kabe’nin bilinmeyen sırlarından bahsedeceğiz.

Kabe İslam’ın kalbinin attığı yerdir. Kabe’nin yıkılması demek bir ümmetin de yok olması demektir. Kabe bilinen rivayetlere göre sık sık yeniden inşa edilmiştir. Özellikle bu noktada ifade edilmesi gerekir ki kutsal mekanımız Kabe, Nuh Tufanı esnasında Yüce Allah tarafından koruma altına alınarak semaya kaldırılmıştır. Bunun yanı sıra doğal afetler ve birtakım saldırılar sonucunda da Kabe tahrip olmuş sık sık yeniden inşa edilmiştir. Kabe’nin bir diğer büyük sırrı hiç şüphesiz ki Hacerül- Esved taşında gizlidir.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed 35 yaşında iken Hacerül Esved taşı bir sel felaketi sonucunda ciddi zarar görmüş ve taş yerinden çıkmıştır. Bazı kaynaklara göre Hacerül Esved taşı dünyaya ilk geldiğinde bembeyazdır. Fakat insanların elleri değdikçe taşın katran karasına döndüğü ifade edilir. Bunun yanı sıra Hacerül Esved taşı cennet taşı olarak karşınıza çıkar. Bu sebepten dolayı bu taş tekrar cennete gönderilecektir.

Kabe’nin bir diğer sırrı melekler tarafından kurulmuş olmasıdır. Kabe’yi kuran meleklerdir. Melekler Kabe’nin etrafında biz görmesek de sık sık tavaf ederler. Hz. İbrahim Kabe’yi inşa ettiğinde bulut yere indi ve Allah’ın Kabe’yi nereye koyacağını Hz. İbrahim’e bildirdi. Bulutun ölçüsü ile birlikte aynı zamanda Kabe’nin ölçüsü de belirlenmiş oldu. Kabe’nin bir diğer sırrı ise etrafındaki taşlarından Hira’dan, Sina’dan ve Cudi Dağı’ndan getirilmiş olmasıdır.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hüseyin tebrizli dedi ki:

    Maşallah