İskit Türk’leri Hükümdarı Tomris Hatun

21.07.2013
6.927
A+
A-
İskit Türk’leri Hükümdarı Tomris Hatun

149260.cacheM.Ö 529 İskitlerin başına kadın hükümdar  Tomris hatun gelir. Pers Kralı Sirius düşmanın bir kadın tarafından yönetildiğini öğrenir, dönemin en güçlü ordusunu kurar 56.000 kişilik bir birlik ile Tomris Hatunun yönetimi altındaki İskitleri tarihten silmek ister. İskitler savaş gününe kadar anca 13.000 kisilik bir birlik kurabilir bununda 8.000 kadınlardan oluşur. Türk kadınlari kahramanlıkları ile dünyanın diline düşmüş, ustaca ata binip ok atabilirlerdi. Savaş günü Sirius, Tomris’e bir elci yollayıp teslim olmalarını kadınlarla kurulmuş bir ordu ile savaşmanın sadece zaman kaybı olduğunu, teslim oldukları taktirde canlarını bağışlayıp kendisini ve kadınları cariye olarak alacağını bildirir.
Tomris Hatun cevap olarak;
“İskitler dünyaya gözlerini açtığı zaman kendilerinin özenle yaratıldığını bilirler, eğer erkekliğine güveniyorsan er meydanında göster kendini,bu savaşı iptal etme isteğin senin korkaklığını gösterir Sirius. Dilin değil kılıcın konuşsun. Bakalım o köpek sürüsü gibi kalabalık ordun benim yiğit kadınlarım karşısında kaçarken hala böyle konuşabilecek misin”
Savaşın olduğu bölgenin yan tarafları tepeler ile kaplı, meydana ateşli oklar fırlatarak samandan büyük topları meydana doğru salip on binlerce Persliyi yakarak öldürürler, yanmaktan korkan Persliler geriye çekilir önleri duman olmuş bir şey göremezler, o anda Iskit kadınları atlı arabalarıyla yananları ezip önü dumanlarla kaplanmış diğer perslileri oka dizer, yangının diger tarafına hiç geçmez İskitler, hep duşmanın öbür tarafından ok fırlatırlar son persli kalana kadar Tomris Hatun hükumdarlığı altındaki Iskitler mutlak galibiyet alır.

ETİKETLER: , , ,
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.