İskandinav Mitolojisi Odin Thor Loki Ragnarok efsanesi nedir

İskandinav Mitolojisi Odin   Thor  Loki  Ragnarok efsanesi nedir

İskandinav Mitolojisi

Mitoloji denilince akla her ne kadar Yunan mitolojisi gelse de İskandinav ülkelerinin de Yunan mitolojisinden aşağı kalmayacak düzeyde mitolojik tanrıları ve kahramanları bulunmaktadır. İskandinav topluluklarının Hristiyanlık öncesindeki dini inanışlarına ve kültürlerine dayanan İskandinav mitolojisi birçok filme konu olmuş ve hakkında önemli araştırmalar yapılmıştır.

İskandinav mitolojisi efsanesine göre gezegenlerin olmadığı ne toprağın ne de suyun olmadığı bir dönem vardır. Güneş ve yıldızlar, ay yoktu. Sadece iki alem bulunmaktaydı. Biri ateş sıcak alemi diğeri ise buz veya su alemi. Bir gün buz ve ateş birleşti ve su oluştu. Suyun oluştuğu yer de de hayat ortaya çıktı. Bu şekilde ortaya çıkan ilk varlık her şeyin atası olarak bilinen ve ne erkek ne de kadın olarak tasvir edilen Ymir idi. Yine eriyen buzlardan bir inek ortaya çıktı. İnek Ymir’i besledi ve Ymir büyüdüğünde ineğe Audhumla adını verdi.

 

Tanrıların Atası Buri

Audhumla buz kayalıkları yalayarak bir insan ortaya çıkarttı. Tanrıların Atası Buri olarak adlandırılan bu insan Ymir’in doğurduğu çocuklarla evlendi. Bor isimli çocuk bu evlilikten dünyaya geldi. Bor ise bir dev kızı olan Bestla ile evlendi ve bu evlilikten de Odin, Vili ve Ve doğdu. İskandinav tanrıları bu şekilde ortaya çıktıklarında artık birçok şeyin yaratılma vakti gelmiş oluyordu.

Odin, Vili ve Ve dev Ymir’i öldürdüler. Ymir’den o kadar fazla kan aktı ki nehirler göller bundan oluştu ve kemiklerinden de dağlar meydana geldi. Bu üç kardeş arasında en güçlüsü Odin idi ve Odin İskandinav mitolojisinde tüm tanrıların en yücesi kabul edilmektedir.

Yine bu mitoloji de herkesin filmlerden bildiği Thor adında bir tanrı bulunmaktadır. Odin’in büyük oğlu olan Thor şimşek tanrısı ve gök tanrısı olarak kabul edilir. Oldukça güçlü, özü sözü bir karakterle tasvir edilir. Savaşmak için bir çekiç kullanır ve mitolojik şehirler Asgard ve Mingard’ın koruyucusudur.

Loki ise Thor’un kardeşidir. Sinsidir, kurnazdır. Şekil değiştirme özelliği ile farklı nesnelerin ve insanların şekline girebilir. Uçan bir ayakkabısı vardır ve bu sayede gökyüzünde boşlukta yürüyebilmektedir. Sinsiliği ve kurnazlığı sebebiyle diğer tanrılar ondan çekinirler. Ancak Thor ile sürekli bir sürtüşme halindedir. Hakimiyet kurmak için Ragnarok’un gelmesini beklemektedir.

 

Ragnarok Efsanesi

Ragnarok ise İskandinav mitolojisinde kıyamet gününü temsil etmektedir. Bu öyle bir gündür ki ne yaz ne kış ne de bahar vardır. Alemler savaşla birbirine girecek kardeş kardeşle, baba oğullarıyla savaşacaktır. İnsanların yaşadığı dünya yerle bir olacak ve mitolojide tasvir edilen Fenrir isimli büyük kurt zincirlerinden kurtularak her şeyi yok edecektir. Böylece Thor, Loki ve diğer tanrılar ile onların çocukları bu savaşta yok olacaklar. Gezegenlerin insanların sonu böyle başlayacaktır.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM