Feminizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23.05.2021
53
A+
A-
Feminizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Feminizm Hakkında

 

Feminizm kavramı son yıllarda oldukça fazla gündeme gelmeye başladı. Kadınların erkeklerle eşit şartlarda olduğuna vurgu yapan feminizmin biraz ileri gitmesi durumunda ortaya erkek düşmanlığı çıkmakta. Pek çok kadın, erkek düşmanlığını feminizm ile karıştırmakta ve bu yüzden daha hassas olmakta.

Dünyada Feminizmin Durumu Nasıl?

Dünya üzerindeki feminizm eylemleri daha çok saldırgan bir tutum içerisinde gerçekleştiriliyor. Feminizm örgütleri ilgi çekmek adına çok değişik ve saldırgan eylemler düzenleyebiliyorlar. Polisin müdahalesi ile eylemler beklenenden daha sert bir hale dönüşebiliyor ve kadın hakları bu eylemlere yapılan müdahaleler ile yine çiğnenmiş oluyor. Sonuçta ise ortaya çıkan kısır döngü feminizmin erkek düşmanlığı tarafını körüklüyor. İşin garip tarafı erkeklerin de kadınlara olayı bu boyutlara getirecek şekilde davranmamaları. Bu durum son zamanlarda bir şov haline de dönüştü. Dünyanın belirli yerlerinde kurulan feminist örgütler çeşitli toplantı ve mitinglerde bir anda kendi gösterilerini yapmaya başlıyorlar. Bu gösteriler de çoğunlukla kadınlığı ön plana çıkaran gösteriler oluyor. Bu örgütlerden en çok bilineni ise Ukraynalı Femen adını taşıyan örgüt. Bu örgüt şu anda adından en sık söz ettiren feminist örgütlerin başında geliyor. Dünyanın pek çok yerinde düzenlenen ve basının ilgi odağı olan organizasyonlarda Femen örgütünün üyeleri sürekli olarak gösteri yapıyorlar. Elbette bu gösteriler yasal olmadığı için çoğunlukla tutuklanıp kimseye zarar vermedikleri için serbest bırakıyorlar.

Gösteriler Sınır Tanımııyor

Feminist örgütlerin yaptıkları gösterilen dozajı erkek düşmanlığı sınırında ve başka kadınları da bu yönde etkileyecek cinsten. Örgütün vurgu yaptığı konu ise kadın cinayetleri ancak dünya üzerinde kadın cinayetleri oldukça azalmış durumda. Durum böyle olunca insanlar da bir noktadan sonra örgüt üyelerinin bir şekilde feminizm üzerinden kendi reklamlarını yaptıklarını düşünmeye başlıyorlar. Çünkü bu örgütten ayrılıp şarkıcı, sinema oyuncusu hatta politikacı olmuş kadınlar mevcut.

Feminizm ve erkek düşmanlığı arasındaki ince çizgi bir şekilde aşılıyor. Günün sonunda olması gereken eğer ortada bir sorun varsa bu sorunun konuşularak aşılması yönünde. Zaman zaman şiddet derecesine varan gösteriler amacına ulaşmaktan ziyade erkeklerin olaya alaycı bir bakış açısıyla bakmalarına sebep oluyor.

 

Hazırlayan : Cem Demirtay

İletişim mail: cemdemirtay@gmail.com

kaynak belirtin, tüm hakları saklıdır, alıntı yapılamaz

 

https://www.facebook.com/tarihigercekler1/

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.