DÜNYA TARİHİNİN BİLİNEN İLK SERİ KATİLİ: LOCUSTA

14.06.2021
149
A+
A-
DÜNYA TARİHİNİN BİLİNEN İLK SERİ KATİLİ: LOCUSTA

Birçok uzman tarafından belirtildiğine göre dünya tarihinde kayıtlara geçmiş ilk seri katil Locusta’dır. Roma İmparatorluğu döneminde Fransa toprakları üzerinde yer alan Gaul isimli şehirde dünyaya gelen Locusta o dönemin oldukça popüler olan bitki bilimi üzerine yoğunlaşmış ve her bitki üzerine uzun çalışmalar yaparak şifacı olarak anılmaya başlamıştır. Diğer taraftan bu bitkiler sayesinde iyileşemez denilen hastaları iyileştirip ayağa kaldırdığı için kısa zamanda büyücü olarak da anılmaya başlanmıştır. Gerçekten de Locusta bitkiler sayesinde istediği kişileri anında iyileştirebiliyor bazı kişileri de kolayca zehirleyip sağlığından edebiliyordu.

Locusta’nın yaşadığı dönemde Roma İmparatorluğu’nda siyasi statü ve güç için konsüller arasında kıyasıya bir rekabet bulunuyordu. Çeşitli siyasi oyunlarla rakiplerini alt edemeyenler farklı yollara başvuruyor ve bu yollar sayesinde ya rakiplerinin sağlığını bozarak ya da ölümle sonuçlanan suikastlar hazırlayarak rakiplerinden kurtuluyordu. Bu yolların en çok tercih edileni ise zehirlemekti. O dönemde Roma İmparatorluğu’nda öyle zehirler etrafta dolaşıyordu ki zehirleme sonucu ölenler sanki doğal yollarla ölmüş gibi muamele görüyor zehirlenmiş olabileceği yapılan tetkiklerde ortaya çıkmıyordu.

İmparatorluğun içinde olduğu bu durum sebebiyle kısa sürede Locusta’nın ününün her taraftan duyulmasına yol açtı. Birçok kişi statü ve güç uğruna Locusta’dan rakiplerini ortadan kaldıracak özel zehirler hazırlamasını istiyor bunun karşılığında ise güç ve para vadediyorlardı. Kişilik olarak da çeşitli sapkınlıklara meyilli olan Locusta bu teklifleri kabul ediyor ve birçok kişi için özel zehirler hazırlıyor ve onlarca kişinin de ölümüne sebep oluyordu. Kaynaklar Locusta’nın bu işi paranın yanında zevk için de yaptığını belirtiyorlar. Zira onun kişiliğinde İmparator Cesar’ın sapkınlıklarına rastlamanın mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Bununla birlikte Locusta zehirlenme vakaları sebebiyle ne zaman yakalanıp tutuklansa onu kullanan konsüller ne yapıp edip onu dışarı çıkarıyorlar ve onu tekrar siyasi rakiplerini ortadan kaldırmak için kullanıyorlardı.

Locusta’nın asıl ünü ise İmparator Nero’nun annesi Agrippina’nın oğlunu tahta geçirmek adına Cladius’u zehirletmek için Locusta’dan yardım almasıyla yayıldı. O dönemlerde Roma İmparatorluğu’nda yemeklere zehir katmak suretiyle gerçekleştirilen suikastlar oldukça yaygındı. Agrippina da eşini bu yolla ortadan kaldırmayı planlıyordu ve Cladius mantar yemeğini çok severdi. Mantar ise doğal yoldan zehirlenme için oldukça uydundu ancak bir problem vardı. Cladius yemeğini yemeden önce mutlaka yanındakilere tattırıyordu. Diğer taraftan Cladius’un kusma alışkanlığı da vardı ve yemeği yedikten sonra kusup yemeğin tamamını çıkarabiliyordu.

İşinde uzman olan Locusta bu işi üstlendi ve İmparator’un daha önce verdiği davetlere katıldığı için onu iyi gözlemlemiş ve kusma alışkanlığını da yakından takip etmişti. Mantar yemeğine son derece etkili bir mantar zehri ekledi. Ayrıca yemekten sonra kusmak için kullandığı tüye de zehirli bir madde sürdü. Artık iş yemeği birine tattırmadan direkt Cladius’a yedirmeye kalmıştı. Agrippina tadıcıyı atlatarak yemeği kendi elleriyle eşine sundu ve Cladius zehirli yemeği yedikten sonra zehir etkisini gösterdi. Cladius hemen kusmak istediyse de ağzına soktuğu tüy de zehirli olduğu için artık ölüm kaçınılmaz olmuştu.

Cladius öldükten sonra İmparator olan Nero yakalanıp hapse atılan Locusta’yı hapisten çıkarıp affetti ve kendisine danışman yaptı. Locusta’yla ilgili farklı planları olan Nero ilk iş olarak Locusta’ya taht rakibi Britannicus’u öldürttü. Böylece İmparator Nero’nun koruması altına giren Locusta bir okul açtı ve öğrencilere bitkilerden zehir yapmayı ve insanları nasıl zehirleyebileceklerini öğretmeye başladı. Ayrıca Nero Locusta’ya annesini, halasını ve eniştesini de zehirletmişti. Locusta artık başkalarının emrinde bir seri katildi ve kendisine en yakın kim geliyorsa onun emrinde insanları zehirliyordu. Nitekim İmparator Nero’nu da bir süre sonra yeni İmparator Galba’nın isteğiyle zehirlemiştir. Ancak zehirlendiğini anlayan Nero zehrin etkisiyle ölmeden önce intihar etmiştir.

Locusta’nın bu suikastları bir süre daha devam etti. Ancak İmparator Galba artık ondan kurtulma vaktinin geldiğine inanıyordu. O dönemin önemli zevklerinden ve eğlencelerinden olan hayvanları insanlara tecavüz ettirmek büyük bir keyifle izleniyordu. Galba da Locusta’yı bir zürafaya tecavüz ettirerek aşağılanmasını sağladı. Daha sonra da parçalanarak öldürülmesini emretti. Locusta’nın ölümünden bir müddet sonra da İmparator Galba zehirlenerek öldürüldü. Ancak bunun Locusta tarafından planlanıp planlandığı hiçbir zaman bilinemedi.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.