CHP’de yeni istifalar bekleniyor

01.11.2014
1.546
A+
A-

Emine Ülker Tarhan’ın ardından, CHP’nin ulusalcı kanadından yeni istifalar bekleniyor. Süheyl Batum ve Birgül Ayman Güler’in adı geçiyor. Ancak istifalar partide ‘ulusalcı kanadın kopuşu’ olarak görülmüyor.

2015 seçimlerine hazırlık amacıyla çalışma kampı düzenleyen CHP, kamp başlamadan Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın istifa haberiyle sarsıldı. Tarhan’ın CHP yönetimine mesafeli duruşu ve eleştirileri bilinse de istifanın zamanlaması hem CHP yönetimi için hem de milletvekilleri için sürpriz oldu.

CHP yöneticilerinin ve milletvekillerinin çoğu Tarhan’ın istifa haberini kampa gelirken yolda öğrendi. CHP lideri Kılıçdaroğlu da bu kopuştan kamp yolunda haberdar oldu. Kılıçdaroğlu istifayla ilgili olarak ‘ Sağlık olsun’ dese de Tarhan, istifası için kampın başlayacağı günü tercih ettiği gerekçesiyle eleştirilere hedef oldu.

Ulusalcı kanat kopuyor mu?

Tarhan’ın istifasının ardından gözler ulusalcı kanatta yer alan diğer isimlere çevrildi. CHP’de Tarhan’ın istifasının ardından yeni istifalar bekleniyor. CHP içinde Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ve İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in istifa edeceği konuşuluyor. Batum da Güler de kampa katıldı. Ancak Batum kampın bitimini beklemeden, öğleden sonra ayrıldı.

CHP içinde ise bu istifalar ‘ulusalcıların kopuşu’ olarak görülmüyor. Çünkü parti içinde ‘kanatçı değilim’ diyen ancak ‘ulusalcı’ çizgiye yakın söylemiyle bilinen milletvekilleri var. Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve Deniz Baykal’ın ekibinde yer alan milletvekilleri ile bu ekiplerle hareket etmeyen başka milletvekilleri de var. Bu milletvekilleri ‘6 Ok’un CHP’nin ilkelerini temsil ettiğini ve bunlardan birinin de ‘milliyetçilik’ olduğuna vurgu yapıyor.

Halef-selef yakınlaşması

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile CHP liderinin kamptaki samimi ve yakın görüntüleri de dikkat çekti.  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilme sürecinde parti yönetimine ilişkin eleştirileri haklı bulan ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından parti içi muhalif kanadın kurultay taleplerini de destekleyen Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu’nu Antalya havaalanında karşıladı. CHP’nin eski ve yeni genel başkanı kampın yapılacağı otele de birlikte geldi. Akşam yemeğinde bir araya gelen ikili sabah kahvaltısını da baş başa yaptı. Tarhan’ın ardından istifa beklentisinin sürdüğü CHP’de bu görüntü “Baykal’dan Kılıçdaroğlu’na destek” olarak yorumlandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu kampın açılış konuşmasında ise seçime giden süreçte ‘Ortak ses çıkaracağız, bir olacağız” mesajı verdi.

İnce gelmedi

4-5 Eylül’de yapılan olağanüstü kurultayda genel başkanlığa aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce yurtdışında olduğu gerekçesiyle kampa katılmadı.

CHP grup yönetimi , İnce’nin Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dâhilinde kampa gelmediğini söyledi.

The post CHP’de yeni istifalar bekleniyor appeared first on Ülkücü Haberler, Mhp Haberleri, Milliyetçi Haber Sitesi, Ülkü Ocakları.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.