ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

Cengiz Han kimdir Savaş tarihi ve hayatı

08.10.2020
545
A+
A-
Cengiz Han kimdir Savaş tarihi ve hayatı
Reklam

Cengiz Han Kimdir?

Cengiz han 1162 yılında Onon nehri kenarında dünyaya geldi. Doğduğunda avucunun içinde kan vardı. O zamanki kabilenin şamanı bu çocuğun tanrılar tarafından gönderilen bir işaret olduğunu ve bu çocuğun çok büyük bir hükümdar olacağını söylemişti. Tabi bütün dünyanın düzenini değiştirecek bu çocuk Cengiz handan başkası değildi. Cengiz hanın, Cengiz Han ismini alması o kadarda kolay olmadı.

Asıl adı Temuçin olan Cengiz han’ a bu lakabı bütün Moğolistan’ daki kabileleri tek çatı altında topladıktan sonra kurultay tarafından verildi. Temuçin ismini ona babası doğduğunda vermişti. Babası düşman kabile olan Tatarlar tarafından zehirlenerek öldürüldü. O esnada Temuçin 10 yaşındaydı.

Kabiledeki insanlar 10 yaşındaki bir çocuğun liderliğini kabul etmeyerek annesini kardeşleri ve kendisini ölüme terk ederek, onları kendi kabilesinden sürdüler. Moğolistan’ın acımasız bozkırlarında kaçarak ve saklanarak hayat sürdüler. Henüz küçük bir çocukken avladıkları bir hayvanı paylaşmak istemeyen üvey kardeşi Bekteri öldürdü.

Cengiz Han’ ın Evliliği

16 yaşına geldiğinde daha önce yaptıkları bir anlaşma sebebiyle On kırat kabilesinden Börtey ile evlendi. Bu evlilik ona siyasi bir güç kazandırmıştı. Yalnız boz kırdaki Moğollar için tek kural vardı. Oda; “ güçlü olan istediğini alır.” Berkit kabilesinin baskınıyla Börte kaçırıldı. Temuçin ise kaçarak hayatını zor kurtardı. O dönemlerde yazılmış olan “ Moğolların Gizli Tarihi” adlı eserde Temuçin şöyle demiştir; “ karımı kaçırıyorlardı, ne yapmam gerektiğini biliyordum, kaçmalıydım. Çünkü ancak bir aptal kazanamayacağı bir savaşa girer.” Kısa zaman içinde bir ordu topladı ve Berkit kabilesine bir baskın düzenledi. Berkitleri yerle bir etti ve karısı Börtey’ i kurtardı.

Temuçin İsmini Cengiz Han’ a Devretmesi

20 yaşına geldiğinde tanınan ve saygı duyulan bir komutan olmayı başarmıştı. Moğolistan’daki kabileleri birer birer kendi bayrağı altında birleştirdi. 1206 yılında Moğolistan’da birlik sağlanmıştı. Tüm Moğol kabile başkanları bir araya geldiğinde Temuçin adı yerine Ulu Kaan anlamına gelen Cengiz Han adını almıştı.

Çin’ e Diz Çöktürmesi

Cengiz hanın en büyük vizyonu tüm dünyayı feth etmekti. Bu hayalini gerçekleştirmeye Çin’ le başladı. Fakat karşılarına Çin Seddi çıkmıştı. Cengiz han kıvrak zekâsıyla ordusunu kuzey tarafından setin etrafından dolandırarak Çin’ in içlerine kadar girdi. 9 yıl gibi kısa bir süre içinde bütün Çin’e diz çöktürmeyi başardı. Cengizhan burada büyük kıyımlar yaptı. Eski tarihe bakıldığında bu dönemde milyonlarca Çinlinin yok olduğu görülür.

Cengiz Han’ ın Acımasızlığı

 Harzem şah devletine gönderdiği elçilerin sadece kafası geri gelince derhal batıya sefere çıktı. Harzem şah devlet başkanını canlı istedi ve ibret olsun diye ağzına sıcak kurşun döktürerek öldürdü. Kendisini tanımayan devletlere karşı hiç acımıyordu.

Nişabur kuşatmasında oğlu okçular tarafından öldürülünce askerlerine şehirde canlı kimseyi görmek istemediğini söyledi ve taş üstünde taş bırakmadı. Hatta şehirde canlı kedi köpekleri bile öldürttü. Tarihçilere göre burada insanları %75 ‘ in den fazlası ölmüştür. Bundan sonrada Moğolların baskınları hiç bitmedi ve nereden bir Moğol ordusu geçse insan cesetlerinden dağ ve kokusu orada olurdu. Bütün doğu İslam ülkeleride Moğolların olmuştu.

Cengiz han’ ın Soyu ve Ölümü

Cengiz han artık yaşlanmıştı ve ölümsüzlüğün sırrını bulmak istiyordu. Ve bir rahipten bunun sırrını istedi. Rahip bunun mümkün olmayacağını ama kadınlarla birlikte olarak ölümsüz kalabileceğini anlattı. Tarihçilerin araştırmasına göre dünyada her 200 kişiden 1’ i Cengiz hanın soyundan gelmektedir. Cengiz han 65 yaşında ardında büyük bir hükümdarlık bırakarak ölmüştür.

Reklam
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.