Ateistik Yanılgılar

12.04.2016
3.509
A+
A-
Ateistik Yanılgılar

Bazı ateistlerden sıkça işittiğim bir iddia. Sözde, namaz ibadeti çok eski zamanlardan(sümerlerden vs.) kopyalanmış ve İslamiyete yapıştırılmış.
Buna delil olarak da milattan 2500 sene önce Abu Tapınağında adak heykellerin resimlerini öne sürerler. Ne varki atladıkları önemli bir nokta vardır. İslam zaten insanlara gönderilmiş ilahi dinlerin sonuncusudur. Oruç tutmak, namaz kılmak gibi ibadetler zaten önceden de emredilmiş olan ibadetlerdir!
“Ey inananlar, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size (de) sayılı günlerde farz kılındı…” (Bakara, 2/183).
Ayeti kerime de oruç ibadetinin diğer peygamberler zamanında da var olduğunu ifade etmektedir.
Namazın geçmiş ümmetlere de emredildiği hususu bizzat Kur’an-ı Kerîm’de ifade edilmektedir. Meselâ, bir âyeti kerimede Hz. İbrahim (as)’in devamlı namaz kıldığı ve neslinin de namaza devam etmelerini istediği şöyle haber verilir:
“Yâ Rabbi, beni ve benim neslimden olanları namaz da devamlı kıl. Ey Rabbimiz, duamı kabul buyur.” (İbrahim, 14/40)
Hz. Musa (as) da namazla emrolunmuştu. Mâide Sûresinin 12. âyeti kerimesinde İsrailoğullanndan namaz kılmaları hususunda kesin söz alındığı ifade edilir.
Hz. Şuayb (as) da çok namaz kılardı. Hatta bu sebeple kendisine hakaret edilmek istenmişti. Bu da Kur’an-ı Kerîm’de şöyle beyan buyurulur:
“Onlar dediler ki: ‘Ey Şuayb, atalarımızın taptıklarını terk edip mallarımız hakkında dilediğimizi yapmaktan vazgeçmemizi sana namazın mı emrediyor?” (Hûd, 11/87)
Yine Kur’an-ı Kerîm’de Hz. Ishak ve Yakub’un, Hz. Zekeriya’nın, Hz. İsa’nın (aleyhimüsselam) namaz kıldıkları bildirilmektedir.
Diğer taraftan oruç ve zekât da sadece Peygamberimizin ümmetine mahsus ibadetler değildir. Nitekim, Kur’an-ı Kerîm’de bu ibadetlerin diğer ümmetlere de farz kılınmış olduğu bildirilmektedir. Meselâ, Bakara sûresinin 183. âyetinde mealen şöyle buyurulur:
“Ey imân edenler! Oruç, sizden evvelki ümmetlere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Tâ ki, günahtan sakınıp takvaya eresiniz.”
Evet, namaz, oruç, zekât ve daha birçok ibadetler diğer peygamberlerin şeriatlarında da vardı. Fakat zamanla Yahudi ve Hristiyanlar bu ibadetleri terk ettiler veya değiştirdiler. O halde, “Müslümanlar namazı Yahudilerden almışlar, Sümerlerden kopyalamışlar, .” demek kadar saçma bir şey yoktur. “Cenâb-ı Hak namazı Yahudilere ve diğer ümmetlere de emretmiştir.” demek daha doğrudur.
Peygamberimiz bir arkeolog değildi ki eski sümer tapınaklarındaki heykelleri incelemiş, buna göre ibadet uydurmuş olsun.
Sırf inanmamak adına düştüğünüz hallere bakın. :))

ETİKETLER:
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Peygamber isimli dedi ki:

    E tamam işte bizde onu diyoruz, esas sen anlamamışsın, önceden gönderilmiş bu ibadet niye sadece küçük üçgende ve neden insanların çoğu unutmuş ve neden namazla ilgili bir bilgi araplarda kalmış,ebu cehilde kılardı namaz, dinini tappuşlamaktan vazgeç uyan