Atatürk’ün Cesur Fedaisi: Binbaşı Aziz Hüdai

17.09.2020
383
A+
A-
Atatürk’ün Cesur Fedaisi: Binbaşı Aziz Hüdai

Aziz Hüdai’nin Mustafa Kemal Atatürk ile Tanışması

Aziz Hüdai, Hindistan’da toplanan İngiliz altınlarını Anadolu’ya getirmek için planlar yapıyordu. Önce Bulgaristan üzerinden hareket ederek denizi aşıp Ankara’ya ulaşma girişiminde bulundu; fakat Yunan deniz askerlerine yakalandı ve hapse atıldı. Hapisten çıktıktan sonra İstanbul’a giderken İngilizler tarafından yakalanarak hapse atılmıştır. Hapis çıkışı sonrasında sonunda Ankara’ya ulaşmayı başarmış ve burada Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmıştır.

Aziz Hüdai’nin Mustafa Kemal Atatürk’ü Suikast Planından Kurtarması

İstiklal savaşı sırasında “Mustafa Sagir” adındaki biri Atatürk ile bir dost kadar yakınlaşmıştı. Aziz Hüdai, bu şahıstan sürekli şüphe duymaktaydı. Bir gün Aziz Hüdai, Mustafa Sagir’e gelen bir mektupta suikast planlarının şifrelenmiş-gizlenmiş halini fark etti. Aziz Hüdai, araştırmaları sonucunda Mustafa Sagir’in İstanbul-Şişli’de “Ramiz Bey” adını kullanan İngiliz Casus John Bennet’in adamı olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Mustafa Sagir, Samanpazarı yöresinde infaz edildi. 

Binbaşı Aziz Hüdai Kimdir?

Aziz Hüdai, Harbiye mezunu olduktan sonra Birinci Dünya Savaşı’nda Askeri Sansür Kurulu’nda çalışmaya başlamıştır. Burada Süleyman Nazif’in “Kara Bir Gün” şiirini sansürlemiş ve bu yüzden İzmir’e sürgün edilmiştir. Yunanistan, İzmir’i işgal ettikten sonra Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Hüdai’yi yanına almış ve Millî Mücadele’ye destek veren Felah Grubu’na katılmasını sağlamıştır.

Binbaşı Aziz Hüdai hem Atatürk’ü koruma çalışmaları hem de operasyonlardaki zekice davranışları sayesinde günümüzdeki disiplinler arası modele ilham kaynağı olmuştur.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.