Atatürk’e Atılan İftiralar

13.08.2014
4.713
A+
A-
Atatürk’e Atılan İftiralar

 

 

Yıllarca devamlı duyduğumuz palavralardan bahsedeyim size.

-Atatürk masondu.

-Atatürk Türk değildi.

-Atatürk haindi.

-Atatürk halifeliği kaldırdı bu bizim sonumuz oldu.

-Alfabemiz gitti bir gecede cahil kaldık.Dedelerimizin mezarını okuyamaz hale geldik.

-İçki içerdi , Sigara içerdi.

Bunları illaki Tarih veya Siyasi tartışma platformlarında görebileceğiniz şeyler. Kısaca şöyle bir giriş yapayım olaya.

Sevr Antlaşması  Damat Ferit başkanlığında 10 Ağustos 1920’de imzalanmıştı.Osmanlı 1.Dünya Savaşının yenilgisini kabul etmişti fakat bunu kabullenemeyenlerde vardı. Atatürk ve Silah arkadaşları gibi. Atatürk gerçekten İngiliz ajanı olsa Sevr imzalanmışken neden bu antlaşmaya karşı çıksın? Ona hain demek tarih bilmemezlikten gelir ya da işe gelmemezlikten.Artık adını siz koyun.

Gelelim halifelik konusuna. Halifelik neden kaldırıldı önce onu bir düşünelim. Almanya neden Osmanlıyı kendi tarafına çekmek istedi? Düşündü ki Osmanlıda halifelik var tüm Arap ülkelere cihat çağrısı yapar ve bu savaşı rahat rahat kazanırız. Cihat çağrısı yapıldı. Peki gelen oldu mu? Aksine Filistinde ve diğer bölgelerde Araplar Osmanlı Devletimize ihanet etmemiş miydi? E ne gerek vardı o zaman halifeliğe.Bir hayrı kalmamıştı ve kaldırıldı.

İçki ve sigara konusuna değinelim birazda. Atatürk içki ve sigara içerdi. Bunu bilmeyeniniz yoktur. Fakat bu ne seni ne beni ilgilendirir.Evet İslam dinine göre günah olan şeyler fakat kul ile Allah arasına girmek Allaha şirk koşmak değilde nedir? Osmanlıda lakabı Sarhoş olan 2.Selim sırf içki içtiği için siz Osmanlıyı red mi edeceksiniz? Biz iyisiyle kötüsüyle Atatürk’e de sahip çıkarız Osmanlımıza da.

Gelelim Atatürk’ün soyuna.Sözü isterseniz Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanıma bırakalım . Makbule Hanım (1885 – 1956) anne soyları hakkında,” Annemden sık sık şunları dinlemişimdir” diyerek şu bilgileri vermektedir: “Bizim esas soyumuz Yörüktür. Buralara Konya – Karaman çevrelerinden gelmişiz. Büyükbabam Feyzullah Efendi’nin büyük amcası Konya’ya gitmiş. Mevlevî dergâhına girmiş orada kalmış.Yörüklüğü tutmuş olacak…”  

ETİKETLER:
tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.