Araplara Satılan Kıbrıslı Türk Kızları

18.08.2020
972
A+
A-
Araplara Satılan Kıbrıslı Türk Kızları

Araplara Satılan Kıbrıslı Türk Kızları

Kıbrıs savaşında yaşanan birçok acı Kıbrıs Türk Barış Harekâtının her yıl dönümünde sıklıkla tekrarlanır olsa da bu dönem yaşanan öyle acılar vardır ki, bazılarını birçoğumuz bilmeyiz. Bunlardan biri de Araplara satılan Kıbrıslı Türk kızları gerçeğidir.

1974 yılında yaşanan acı olaylar, Rumların Türk halkına yaptığı işkenceler, insanlık tarihinde kara bir leke olduğu gibi en acı gerçekler arasındadır. Bir küvetin içerisine doldurularak öldürülen aynı aileden kadın ve çocuklar, tecavüze uğrayan küçücük kız çocukları, kafası kesilen ve karnı deşilen hamile kadınlar, Rum vahşeti için en acı ve somut örnekler arasındadır.

Rumların Kıbrıs’ta Türklere karşı uyguladığı işkence ve katliam tarihin karanlık sayfalarında yerini alırken Kıbrıslı Kızların Araplara satılması, fazla gün yüzüne çıkan bir hadise değildir. Birçoğu çocuk yaşta olan Kıbrıslı Türk Kızlarının Araplara satılmasını tüm gerçekliği ile kitap haline getiren yazar Neriman Cahit, konuyla ilgili tüm yaşananları, “Araplara Satılan Kızlarımız” adını verdiği kitabında bir araya getirdi.

Filistinlilere Satılan Kıbrıslı Türk Kızları

Kıbrıs Türk Rum savaşının acı hatıralarından çok önceki yıllarda, 1920 ile 1950 yılları arasına denk gelen dönemde Kıbrıs İngiliz sömürgesi altındayken, 4 binden fazla Kıbrıslı Türk kızı anne babalarının kendisi tarafından Filistinli Araplara satıldı.

Araplara satılan Türk kızlarından bir kısmı geri dönmeyi başarmış olsalar da, bir kısmı ise hayatın bu acımasız yüzüne bakarak, dönemediler. İngiliz sömürüsünün Kıbrıs halkını tümüyle fakirleştirmesi, ailelerin ekonomik zorluklar nedeniyle kızlarını satmasına neden olan en önemli gerçeklerden biridir. Elbette ki her ne olursa olsun, buna bir sebep olarak yoksulluğu göstermek her şeyden önce Türk yapısına uygun değildir.

Haklarında Hep Bir Suskunluk Var

Emekli edebiyat öğretmeni olan Neriman Cahit bir açıklamasında uzun yıllar boyunca kızları merak ederek izlerini sürmeye çalıştığını ve öğretmenlik yaptığı dönemde köylerde ve kadın örgütlerinde araştırmalar yaptığını vurguluyor. Ancak Neriman Cahit onlar hakkında araştırma yaparken, daima büyük bir suskunluk ile karşılaştığını ifade ediyor. Filistinlilere satılan kızların birçoğunun 11-12 yaşlarında çocuklar olduğunu belirten yazar, Dr. Haşmet Gürkan tarafından kendisine yapılan uyarıya da vurgu yapıyor. Çünkü Haşmet Gürkan ona, “Sen bu işin peşini bırakacak gibi görünmüyorsun. Ancak meselenin ismini doğru belirle. Bu kızları biz sattık” demiştir.

Neden Sattılar?

Bir anne baba için evladını satmak için bir neden veya böyle bir şeyin altında neden aramak doğru olmasa da bazı gerçeklerle de yüzleşmek gerekiyor. Ailelerin yoksullukla boğuşmaları, kız çocuklarını satmalarındaki en önemli nedenlerden biri oldu. Ancak hemen belirtelim ki çocukta olsalar, bu kızlar evlendirilmek üzerine para karşılığında satılmıştır.

Her ne olursa olsun hiçbir gerekçe bunu masum göstermeye yetemese de maalesef ki birçok aile kendi yoksulluklarından ziyade, çocuklarının bu yoksulluktan kurtulması için onları satmak zorunda kaldı.

Kıbrıs limanlarından vapurlara bindirilerek gönderilen 10-15 yaşları arasındaki Türk kızları, bir bilinmeze doğru yola çıktılar. Bu durum öyle bir hal almıştı ki, artık Araplara evlenmek için kız bulmak amacıyla simsarlar türemiş komisyonculuk yapmaya başlamışlardı.

Kızlarım her ne kadar yoksulluktan kurtulsunlar diye Araplara evlendirilmek için satılmış olsalar da maalesef ki, gittikleri yerlerde de ciddi bir yoksullukla karşılaşanların sayısı oldukça fazla olmuştur. Kimileri ise kuma olarak evlenmek zorunda kalmışlardır.

Genelevine Düşen Kızlar

Filistin bölgesinde yaşanan savaşa sömürü altına aldıkları Kıbrıs’tan Türk askerlerini de götürmek zorunda kaldılar. Askerler boş vakitlerinde genelevine gitmeye başlayınca burada acı bir tabloyla karşılaştılar.

Genelevine giden bir Türk askeri buradaki kızlardan birinin Kıbrıslı olduğunu öğrenince, araştırma yapma gereği duydu. Filistin’e giden Türk kızlarından bazıları günlük olarak genelevlere satılmıştı. Hatta anlatılanlara göre buraya giden Türk askerlerinden birinin kardeşinin de genelevine düştüğü görülmüştü.

Maalesef ki Araplara satılan Kıbrıslı Türk kızları böyle bir dram ile karşılaşmış, ailelerinin onlar için beklentilerinin birçoğu asla karşılanmamıştır.

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.