Anne Boleyn (1501/1507 – 19 Mayıs 1536)

30.07.2013
3.619
A+
A-
Anne Boleyn (1501/1507 – 19 Mayıs 1536)

boleynmainjpgVIII. Henry’nin uğruna Anglikan kilisesini kurduğu kadındır. Katolik kilisesi VIII. Henry’nin ilk karısı Aragon’lu Katherine’den boşanabilmesine izin vermiyordu. Henry Anglikan kilisesini kurdu, kendisini kilisenin başı ilan etti, Anne ile evlendi ve ilk evliliğini geçersiz ilan etti.

İngiliz tarihinin en etkili kadınlarının başında geliyordu ve Kraliçe Elizabeth’in de annesiydi. Ancak bu kadar etkili olabilmesinin ardında acımasızca önüne çıkan herkesi, akrabalarını dahi bir kalemde silebilmesi vardı. Ezip geçtiği kişilerden biri de, kız kardeşi Mary’di. Mary, henüz 13 yaşındayken VIII’inci Henry’nin ilgisini çekmiş, ailesinin baskısı sonucunda kendisiyle yatmak isteyen kralın isteğine boyun eğmiş ve bir süre sonra Henry’den hamile de kalmıştı. George ve Anne isimli çocuklar, Mary’le Henry evli olmadıkları için ‘piç’ kabul edilmiş ve hiçbir zaman resmi olarak sarayda kendilerine yer bulamamışlardı. Mary henüz hamileyken, bir süre önce saraya ilk girişini yapmış olan kız kardeşi Anne, kralı baştan çıkarmıştı. Şimdi Henry, zamanını iki kız kardeş arasında bölüştürüyor, sabahları Anne’le flört ederken geceleri Mary’le yatıyordu. Tarihçiler, çekimleri biten Boleyn Kızı (The Other Boleyn Girl) filminde Scarlett Johansson’un canlandırdığı Mary’nin Natalie Portman’ın oynadığı Anne’den çok daha güzel olduğu konusunda birleşiyorlar. Ama onda eksik olan bir şey vardı ve bu, iktidara ulaşmak için hayati bir öneme sahipti.

AĞABEYİYLE YATMIŞTI
Anne, kız kardeşinden çok daha hırslı ve acımasızdı. Henry’i Mary’nin elinden almakla kalmamış, Mary’nin kocası öldüğünde kardeşini hiç teselli etmemişti. Mary daha sonra bir hizmetçiye âşık olup onunla evlendiğinde, Anne ‘alt tabakaya’ mensup biriyle birlikte olduğu için kız kardeşini saraydan attırdı. Bu esnada Anne, daha sonra İngiltere’nin en tanınmış iki kraliçesinden biri olacak olan (diğeri Viktorya) Elizabeth isimli bir kız çocuğu doğurur. Ama tek bir çocukla yetinmeyip iktidarını sağlamlaştırmak için Anne yine çocuk doğurmaya çalışır. Henry’nin iktidarsız olduğu söylentileri sarayda yayılırken, Anne, söylentilere göre, ağabeyi George’la yatmaya başlar ve ensest ilişkinin sonunda dünyaya getirdiği çocuk korkunç biçimde deforme haldedir. Ensest ilişkinin ortaya çıkması neticesinde, 1536 yılının 19 Mayıs günü Anne ve George idam edilir. Anne’in son sözleri şunlardır: “Yüce Tanrım, bana acı, ruhumu sana teslim ediyorum…” Bu idamla birlikte, aslında son gülen de, iktidar hırsının etkisi altında ağabeyiyle yatacak kadar ileri giden Anne değil, ondan çok daha cesur bir biçimde davranarak bir hizmetçiyle evlenen Mary olmuş oldu. 

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.