4 BÜYÜK KİTAPTAN TEVRAT’IN SIRLARI VE GİZEMLERİ

20.09.2023
7
A+
A-
4 BÜYÜK KİTAPTAN TEVRAT’IN SIRLARI VE GİZEMLERİ

Bu yazımızda sizlere yüce Allah’ın indirmiş olduğu Tevrat’ın bilinmeyen yönlerinden bahsedeceğiz. Tevrat’ta on tane emir yer almaktadır. Bu aslında İsrailoğulları Mısır’dan çıktıkları süresince uymaları gereken on kurallık bir yasa olarak karşınıza çıkar. Bu on yasa da Tanrı’nın insanoğluna buyurmuş olduğu bazı emirler yer almaktadır.

Yazımızın bu bölümünde mutlaka sizlere on emirden bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra Tevrat’ın sırlarını ve gizemlerini de ele alacağız. Tevrat’ta da adam öldürmenin günah olduğu bahsedilmiştir. Savaş esnasında aşırıya kaçmak Tevrat’ta yasaktır.

Nasıl ki Kur’an-ı Kerim’de ilahi bir inanca göre Allah’ın verdiği canı yine Allah alıyorsa Tevrat’ta da Allah’ın verdiği can. Allah tarafından alınmalıdır ibaresi geçmiştir. Bunun yanı sıra Tevrat’ta zina etmeyeceksin sözünü de oldukça fazla görmekteyiz. Zina bütün toplumlarda ahlaki değerleri erozyon altına alınacak kadar kötü bir ahlaksızlık durumudur. Tevrat’ta bir diğer önemli durumlardan biri de emeksiz, haksız olarak kazanılan hiçbir kazanç, helal kategorisinde değerlendirilemez Tevrat’ın pek çok sırları vardır. Bu sırların hepsini sizinle paylaşmak isteriz. Özellikle Tevrat’ın ilk ayetinde başlangıç kısımda tanrı, yeri ve göğü yarattı bölümü yer almaktadır .

Tevrat’a göre insan Tanrı suretinde yaratılmıştır. Yani Tanrı insanı kendi suretine benzesin diye yaratmıştır.Tevrat’ta sadece üç vakit ibadet yapıldığı ifadesi yer almaktadır. Müslümanlık inancına göre Kur’an-ı Kerim’de beş vakit namaz farz iken Sadece üç vakit ibadet esas alınır. Tevrat içerisinde öldükten sonra dirilme ve Hayatın varlığı söz konusu değildir. Yani Yahudilere göre yalnızca bu dünya geçerlidir. Öbür dünya diye bir şey Yahudilik inancına göre yoktur.

Yahudilik Tevrat’a göre tamamen bir yaşam tarzı olduğu için bu dünyaya aitmiş gibi bahsedilir. Tevrat Hazreti Musa’nın vefatından sonra yazılmıştır. Tevrat’ın içerisinde yasalar dini hükümler bulunmaktadır. Tevrat’ta ölüm sonrasında hayata inancı olmadığından dolayı yani ahiret inancına inanmadıklarından  cennet ve cehennem gibi olgulardan da bahsedilmez. Tevrat’ta Yüce Allah’ın adı efendim olarak geçmektedir. Efendim ismi Yahudilik inancına göre saygıyı ifade eder. Tevrat kelimesi Kur’an-ı Kerim’de geçer. Kur’an-ı Kerim’de on altı ayette ve on sekiz bölümde Tevrat’tan bahsedilmiştir. Tabii Tevrat zamanla hahamlar ve din adamları tarafından bozulmuştur. Bu noktada küçük bir bilgi vermek gerekir ki yüce Allah’ın indirmiş olduğu kitaplarda yalnızca Müslüman inancını yakından teslim eden yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim insan eli ile bozulma göstermemiştir.

Yahudilik için Tevrat, Allah’ın sözlerini bulan bulunduran ve ibadetlerinde oldukça önemli bir yer tutan kitaplardan biridir. Yahudiler ipekli örtülere sararak Havra ya da sinagoglar’da bazen de mihrap alanlarında Allah’ın kelamı olarak saydıkları Tevrat’ı okurlar .

Tevrat okunurken asla açık baş olmamaktadır. Dolayısıyla nasıl ki Kur’an-ı Kerim’de saç örtülüyorsa aynı şekilde de Yahudilik inancına göre açık saçla Tevrat okunmaz. Bu bir Tanrı’nın indirmiş olduğu yüce kitabına karşılık  saygıdır.  Bunun için Yahudilerin temiz bulunması gerekmektedir. Bir Yahudi  eğer cünüpse yalnızca yüce  kitabımız Kur’an- ı Kerim’e değil aynı zamanda Yahudiler’in kutsal kitabı olan Tevrat’a da dokunmamalıdır.  Tevrat askeri alanlarda askerlerin koruması altında muhafaza edilmektedir.

 

Bunun yanı sıra Tevrat okunurken saygılı bir şekilde olmaya insanların özen göstermesi gerekir. Tevrat okumak kesinlikle günah değildir. Bir Müslüman Allah’ın emirlerini, yasaklarını Tevrat üzerinden okuyabilir.  Çünkü Allah dört kitaptan biri olarak Tevrat’ı kendisi indirmiştir. Fakat herhangi bir müslümanın Kur’an-ı Kerim’i okumayıp, hayatına geçirmeyip Tevrat okuması kesinlikle dinen caiz bir durum değildr. Tevrat ileri dönemlerde insanlar tarafından bozulmuştur. Yahudiler, Tevrat’ı sinogoglarda herkesin önünde okumaktadır.

 

 

tarihigercekler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.