SON DAKİKA
Viking mezarlarında üzerinde ‘Allah’ yazan kumaşlar bulundu Osmanlı’nın 24 eseri Halep’te yerle bir oldu! Kurıkan Türklerinin silah dökümevi bulundu Rus oyunu Genç Osman’ın Cülusu” tablosunu Kültür Bakanlığı satın aldı Ateistik Yanılgılar İlk Türk Yurdu Neresidir?
Anasayfa / Dünya Tarihi Temmuz 27, 2013 2.494

Weimar Cumhuriyeti

10671421-flag-of-german-empire-close-upWeimar Cumhuriyeti, 1919 – 1933 yılları arasında Almaya’yı yönetmiş, olan cumhuriyetin adıdır. Bu dönem Weimar Dönemi olarak adlandırılmaktadır. Cumhuriyet ismini, 1. Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle ayrılınması sonucu, lağvedilen Alman monarşisi yerine, milli meclisin yeni anayasayı oluşturmak için 1919 yılında toplandığı Weimar kentinden alır. Ancak rejim kendini hâlâ  Alman İmparatorluğu olarak adlandırılıyordu.

Almanya’da liberal bir demokrasiyi yerleştirmek için yapılan bu ilk girişim, yoğun sivil anlaşmazlıkların olduğu bir döneme rastgeldi ve Adolf Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin iktidara gelmesiyle sona erdi. Aslında teknik olarak 1919 Anayasası II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar yürürlükten kaldırılmadı. Ancak 1933 yılında nasyonal sosyalist hükümetin düzenlemeleri, tipik “demokratik” sistemin mekanizmalarını tahrip etti, o yüzden 1933 senesi Weimar döneminin sonu olarak kabul edilir.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap