SON DAKİKA
Viking mezarlarında üzerinde ‘Allah’ yazan kumaşlar bulundu Osmanlı’nın 24 eseri Halep’te yerle bir oldu! Kurıkan Türklerinin silah dökümevi bulundu Rus oyunu Genç Osman’ın Cülusu” tablosunu Kültür Bakanlığı satın aldı Ateistik Yanılgılar İlk Türk Yurdu Neresidir?
Anasayfa / Türk Tarihi Ağustos 9, 2013 3.269

Hitler’in Atatürk Hayranlığı

imagen11ju3

General H. Erkilet ve General Ali Fuat Erden Hitler ile Rastanburg’de

” Mustafa Kemal’İn ilk öğrencisi Musollini ikincisi benim ” 
Adolf Hitler (Hitler’in Masa Konuşmaları 3.basım sayfa 607 )

” The first student of Mustafa Kemal was Mussolini, the second is me. “Adolf Hitler (Hitler’s Table Talk – 3rd edition -page 607 )

Adolf Hitler’in Atatürk Hayranlığı

Adolf Hitler’in hayranlık beslediği devlet adamı ve askerler arasında Mustafa Kemal Atatürk de vardı. Hitler, Atatürk’e hediye ettiği zırhlı bir Mercedesle de gösterdiği bu hayranlığını çeşitli vesilelerle hep yinelemiştir. Versailles Anlaşmasını yırtarken, Sevr’i kastederek `Atatürk’ün 10 yıl önce yaptığını biz şimdi yapabiliyoruz’ deyişi ünlüdür. 

Ancak, Hitler’in Türkiye’de pek bilinmeyen bir kitabında da Atatürk hakkında söyledikleri çok dikkat çekici. `Hitler’in Sofra Sohbetleri’ adlı bu kitap, Alman devlet adamının 2. Dünya Savaşı tüm hızıyla sürerken gizli karargahındaki akşam yemeklerinde yaptığı konuşmalardan oluşuyor.

Kitapta, Adolf Hitler’in Atatürk’ten bahsettiği bir kaç çarpıcı başlık

İngilizce çevirinin 3. baskısında 223. sayfada şunu söylüyor:

“Arkasında ordusu olmayan bir kumandan uzun süre ayakta kalamaz. Atatürk de iktidarını Halk Partisi sayesinde güvenceye aldı. İtalya’da da aynı şey geçerli.”

Kitabın 607. sayfasında şunları söylüyor:

“Bizim amacımız dünyayı Nazi egemenliği altına almak ama ben Türkiye ile hiç bir zaman düşman Olmayacağım…yani, dünyada savaşmayacağım tek ülke Türkiye’dir.”

“Benim ustam Il-Duce’dir, ama onun ustası da Mustafa Kemal’dir.”

“Bütün enerjimi Atatürk’ten alıyorum.O’nun hayatı bizim feyizli ışığımızdır.”

“Mustafa Kemal’in ilk oğrencisi Mussolini,ikinci öğrencisi de benimdir.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap