SON DAKİKA
Viking mezarlarında üzerinde ‘Allah’ yazan kumaşlar bulundu Osmanlı’nın 24 eseri Halep’te yerle bir oldu! Kurıkan Türklerinin silah dökümevi bulundu Rus oyunu Genç Osman’ın Cülusu” tablosunu Kültür Bakanlığı satın aldı Ateistik Yanılgılar İlk Türk Yurdu Neresidir?
Anasayfa / Dünya Tarihi Ağustos 16, 2013 4.560

Aşçılar Neden Baca Şeklinde Şapka Takar ?

Cooks_050918_154402
Aşçıların kullandığı ve küçük bir baca şeklindeki beyaz şapkaların rengi, şekli ve ilk kullanım tarihi ile ilgili değişik görüşler var.

Söylendiğine göre Asur sarayında, krallardan “kurtulmak” için en çok tercih edilen yol onları zehirlemekti. Bu sebeple görevleri arasında kralın zehirlenmesini engellemek de olan aşçılar diğer görevlilerden daha önemli konumdaydılar. Kıyafetleri de bunu gösterircesine tasarlandığı için şekil olarak tacına benzeyen kumaştan bir başlık takarlardı.

Bir diğer görüşe, aşçı başlıkları, 7. yüzyılda kendilerini korumak iiçin Ortodoks manastırlarına sığınan aşçıların rahip gibi giyinmelerinden kaynaklandı.

16. yüzyılda İngiltere Kralı VIII. Henry’nin yemeğinden saç teli çıkınca aşçısını idam ettirmesi de geleneğin yerleşmesinde etkili olmuştu.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap