SON DAKİKA
Viking mezarlarında üzerinde ‘Allah’ yazan kumaşlar bulundu Osmanlı’nın 24 eseri Halep’te yerle bir oldu! Kurıkan Türklerinin silah dökümevi bulundu Rus oyunu Genç Osman’ın Cülusu” tablosunu Kültür Bakanlığı satın aldı Ateistik Yanılgılar İlk Türk Yurdu Neresidir?
Anasayfa / Dünya Tarihi Ağustos 11, 2013 2.438

ANDREA DORİA

andrea-doria_18323Osmanlı tarihinde Ceneviz diye anılan Ceneve Cumhuriyetinin en şöhretli denizcilerindendir. Doryalar XIII. yüzyıldan itibaren şöhretli denizciler yetiştirmekle ün salmış bir aileydi. Muhakkak ki bu ailenin en ünlü ferdi Andrea Dorya oldu.

Andrea Dorya, asilzade olduğu için, daha küçük yaşta memleketin siyasetine karıştı. O sırada Ceneve Cumhuriyeti Fransa ve Almanya’nın müdahalelerine uğramıştı. Papalık da bu küçük cumhuriyetin işlerine karışıyordu.

Andrea Dorya bu karışıklıklara dayanamadı, memleketten ayrılarak bir müddet Papa’ nın ve Napoli Kralınınhizmetinde bulundu. Daha sonra da Fransa Kralı I. François’nın emrinde çalıştı. Maksadı onu memnun ederek Ceneve Cumhuriyetinin bağımsızlığını sağlamaktı. Nitekim V. Karl’a (Charles-Quint’e) karşı denizlerde bazı başarılar kazandı. Fakat Fransa Ceneve üzerindeki tazyikinden vazgeçmiyince, Dorya bu defa da V. Karl’ın hizmetine girdi. Bu hükümdarın amirali olarak Osmanlılarla Fransızlara karşı birçok savaşlarda bulundu.

Bu çok kudretli amiral, Turgut Reisi yakalayıp gemisinde zincire vuracak kadar büyük başarılar gösterdi. Fakat onun asıl çarpıştığı Osmanlı amirali Barbaros Hayrettin Paşa’dır. Bu iki deniz kurdu yıllarca birbirini ezmeye çalıştılar. En sonunda Andrea Dorya Barbaros’a yenildi. 1538′deki Preveze Savaşı’nda Andrea Dorya’nın 600 gemilik filosu Barbaros kuvvetleri karşısında büyük bir yenilgiye uğradı.

Andrea Dorya Akdeniz hakimiyetini V. Karl’a kazandıramamakla beraber, vatanını Fransız müdahalesinden kurtarmış, daima Ceneve’nin yükselmesi için çalışmıştır.

Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap